Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Många smaker. Rostade sesamfrön är läckert att toppa salladen med. Lisas
dressing är lite tunnare och lättare än den klassiska. Den som ogillar räkpastan 
kan ersätta den med 1–2 matskedar fermenterad bönsås. Foto: DANIEL HERTZELL Många smaker. Rostade sesamfrön är läckert att toppa salladen med. Lisas dressing är lite tunnare och lättare än den klassiska. Den som ogillar räkpastan kan ersätta den med 1–2 matskedar fermenterad bönsås. Foto: DANIEL HERTZELL

Rojak som i Singapore

Annons:
Läs mer om
Ett möte mellan salt, hett, ampert och sött. Salladen kan ätas som en smårätt, utdrygad med blixtkokad bläckfisk eller som tillbehör till kall kyckling, När du fattat grundidén kan du börja jamma med andra frukter.

INGREDIENSER

4 portioner
50 g böngroddar
1 liten gurka
1/2 ananas
2 fasta päron
4 fasta plommon
100 g jackfrukt (frukt som växer i tropikerna och ofta anrättas som en grönsak), utan skal och kärnor
1/2 dl krossade jordnötter

Dressing:
1 tsk torkade räkor
1–2 msk vatten
2 msk tamarindpasta
2 msk ljust muscovadosocker
2 msk kecap manis eller hoisinsås
1/2 tsk tunt skivad röd thaichili à cirka 5 cm

SÅ GÖR DU

1. Vik in de torkade räkorna
i lite folie och rosta sedan det lilla paketet i torr, het panna i cirka 5 minuter tills det är riktigt hett rakt igenom. Blanda alla ingredienser till dresingen. Låt stå och samla smak.
2. Nyp svans och huvud av böngroddarna om du orkar. Lägg groddarna i ett durkslag och slå över kokande vatten. Spola i iskallt vatten och torka noga. Skala och skiva gurkan i centimeter-tjocka skivor. Skär bort skal och det träiga mittpartiet på ananasen och skär köttet i fina bitar. Skär päron och plommon i klyftor och ta bort kärnor. Strimla jackfrukts-köttet.
3. Arrangera frukterna på ett fat eller tallrikar. Ringla över såsen och toppa med jordnötterna.

Receptet är hämtat ur boken"Ditt nya skafferi. Smaker från matkaravanen:" av Lisa Förare Winbladh, Damm förlag.
Annons:
Annons:
Annons:

Barndomsvännen: "Det här var bara en tidsfråga"

Västerås-kompisarna gratulerar Loreen "Vetat hela tiden att hon är en stjärna."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Så ska Loreen fira segern i Sverige "Ska bada i fontänen antagligen."

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
MODE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader