Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: ANN LINDBERG Foto: ANN LINDBERG

Tomat- och fänkålspaj med parmaskinka

Annons:
Läs mer om
En krämig paj som jag serverar ljummen till kräftorna.

INGREDIENSER

3 dl vetemjöl
150 g kallt smör
1 msk iskallt vatten

Fyllning:
1 stor fänkål
8-10 körs-bärstomater
1 msk smör
2 dl vispgrädde
1 dl mjölk
3 ägg
200 g Västerbottenost i tärningar
100 g Västerbottenost, riven
Salt och nymalen svartpeppar

Till servering och garnering:
7-8 skivor parmaskinka
2 dl blandade färska örter
1 röd lök

SÅ GÖR DU

1. Hacka ihop mjöl och smör till en grynig massa. Tillsätt vattnet och arbeta snabbt ihop till en deg. Tryck ut i en pajform med hög kant, cirka 20–22 centimeter i diameter. Nagga och ställ in den i kylen i 30 minuter. Fäst kanterna med folie och förgrädda pajskalet på 200° i cirka 10 minuter.
2. Strimla fänkålen fint och halvera tomaterna. Smält smöret i en panna och fräs fänkålen mjuk utan att den tar färg. Slå på grädde och mjölk och koka fänkålen i några minuter. Ta pannan åt sidan och blanda ner tomaterna och den tärnade osten.
3. Vispa äggen pösigt och blanda ner i pannan. Smaka av med salt och peppar. Fördela i pajskalet. Strö till sist över den rivna osten och grädda pajen på 175° i 35–40 minuter eller tills pajen har stannat.
4. Lägg på parmaskinkan och de blandade örterna. Garnera med lökringar. Servera pajen till kräftorna!

Tips!
Västerbottenosten kan bytas mot annan lagrad ost.
Vispgrädde + mjölk kan bytas mot matlagningsgrädde.

Att dricka till

(Både förrätten och varmrätten)
Vill man inte dricka öl och snaps till kräftorna, fungerar det även fint med ett vitt vin med lite snärt i syran. Både kräftor, kantarelltoast och pajen smakar mycket bra tillsammans med:

Gobelsburger Riesling 2005 (4376)
Österrike, 89 kronor
Ett stiligt och friskt vin med äpplen och grape i smaken.

Åbro Original (1411)
Sverige, 9:90 kronor (33 cl)
Ett gott öl med fräsch smak och avrundad beska, en given följeslagare till kräftorna liksom den klassiska akvaviten

OP Anderson (42)
Sverige, 243 kronor
(70 cl) med sin kummin- och fänkålsaktiga smak.
Annons:
Annons:
Annons:

Barndomsvännen: "Det här var bara en tidsfråga"

Västerås-kompisarna gratulerar Loreen "Vetat hela tiden att hon är en stjärna."

Så ska Loreen ska bli störst Skivbolaget smider hemliga planer för stjärnan.

Så ska Loreen fira segern i Sverige "Ska bada i fontänen antagligen."

Loreens succé ger eko i världen Har tagit Europa och världen med storm.

Modeexpertens betyg på schlagerkläderna

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken arena tycker du att nästa års Eurovision ska hållas?

Vann överlägset i lördagens ESC-final Loreen: "Nu har det börjat landa."

Koll på hur låttexten går i "Euphoria"? "Why, why cant this moment last..."

Här kastas Christer Björkman i poolen Så var efterfesten. BILDEXTRA!

Se Loreens vinnande framträdande igen Här framförs "Euphoria".

SVT förberedda på schlager-EM nästa år Började planera redan innan finalen.

Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
Mest läst i dag
Annons:
BLOGG
MODE
SPORT
Annons:
MODEBLOGGEN
NÖJE

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader