Torsdag 29 juli 2010 -

Leva & bo

Ett annat inläggMaria Celin, Inredare

Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Sliten charm. Den generösa soffan i Annikas vardagsrum dignar av kuddar. Möblerna är mörka och detaljerna guldfärgade, flera speglar och många ljuskällor skapar den sköna känslan. Alla de vackert avskavda ramarna kommer från egna butiken Spiti. Annika gillar mörka golv, det ger karaktär och känsla. Parketten är brunbetsad och sen lackad. Sittpuffen i guld ger en snygg kontrast till det mörka.

Mörka golv gör stilen

Annika har vågat göra det som de flesta inte vågar. Att inreda med mörka väggfärger och mörka golv är något som de flesta drar sig för. Med en säker känsla har hon skapat ett
ovanligt charmfullt hem i lugna mörka färger med inslag av guld.
Fakta

Namn: Annika Fast.
Familj: Sonen Adam, 6.
Bor: Två rum och kök i Vasastan i Stockholm.
Gör: Driver inredningsbutiken Spiti.
Brinner för: Att jobba med färger.

Annika driver sedan 12 år inredningsbutikerna Spiti som betyder hem på grekiska. Det hela började med att hon blev förtjust i den grekiska inredningsstilen och började i liten skala med att sälja produkter från Grekland.
Nu är sortimentet utökat och man hittar allt från smycken, ljus och te till mosaikbord, vackra lyktor och möbler i hennes butik mitt i Stockholms innerstad.
På sina inköpsresor i länder-na kring Medelhavet får Anni-ka massor av inspiration till både butik och hem.
– Jag älskar att besöka butiker i länder som Grekland och Frankrike, att bara gå runt och se hur andra gör och inreder är otroligt inspirerande. Alla möten med människor och att skapa ett stort kontaktnät är också väldigt utvecklande, säger hon.

Långt från minimalismen

Hennes hem i Vasastan är ett hem så långt från minimalismen man kan tänka sig. Stilen hon skapat här är verkligen väl genomförd och för tankarna till ett vackert hus i värmen nära havet. Ombonat, lugnt och mysigt med många detaljer och vackra stilleben. Inredningen är en blandning av saker från hennes butiker, resor och en del ärvda möbler.
Annika älskar att jobba med färger och hitta häftiga kombinationer. De mörka golven gör mycket till helhetsintrycket.

"Golvet skapar stuket"

Parketten var det första hon tog sig an när hon flyttade in för cirka två år sen. Den är betsad i mörkbrunt och sen lackad flera gånger, alla golv
är likadana i hela lägenheten vilket knyter ihop rummen på ett harmoniskt sätt.
–Ja, golvet skapar verkligen stuket, vill man ha den här
stilen bör golvet vara mörkt, förklarar Annika. Är golvet ljust kan man ösa på med hur mycket inredning, kuddar och textil som helst men det blir alla fall inte samma sak, fortsätter hon.
Vardagsrummet som också fungerar som matrum är det  enda rummet som har ljusa väggar och det är relativt nymålat.
– Jag målade faktiskt det här rummet i en mörk svartlila färg när jag flyttade in och jag gilla-de det verkligen, men sen när hösten kom med mörkret kände jag att det blev för mörkt, även för mig, säger hon och skrattar. Det krävdes ett starkt solljus för att väggarna inte skulle se svarta ut så då fick det bli ommålning igen och nu med en ljus kittkulör.
I både hall och sovrum är väggarna dock mörka vilket bara känns rogivande. Hallen är tapetserad med en tapet från Cole & Son och i sovrummet är väggarna målade i en mild brun färg. Annika har satsat mycket på belysningen och det är nästan svårt att räkna alla lampor i detta hem. Taklampor, vägglampor och bordslampor överallt som lyser med sina svaga sken. Även stearinljus och lyktor är utplacerade högt och lågt.
–Punktbelysning är jättevikt-igt. Många små lampor ger så otroligt mycket mer än en enda taklampa som lyser starkt. Jag tycker inte heller att taklampor bör lysa för starkt.

Skärmvägg med Mona-Lisa

Trots att ytan bara är på 53 kvadrat känns lägenheten rymlig och luftig, takhöjden och den vackra sekelskiftesstilen gör sitt till atmosfären. Den lilla balkongen är en stor tillgång under den varmare halvan av året och Annika inreder den som ett extra uterum med mattor, möbler, lyktor och prylar. Att hon gillar att skapa miljöer syns på alla vackra stilleben, som exempelvis pelarbordet med sin enorma kandelaber eller skärmväggen med Mona-Lisa tillsammans med en dekorativ klänning som hänger på väggen. Accentfärgen i hennes inredning är guld som glimmar. En sittpuff i guld, en vacker spegelram i guld och många mindre gulddetaljer bidrar verkligen till den ombonade och varma känslan hon lyckats skapa. Brunt och guld är helt enkelt Annikas favoritfärger.

Av Sania Hedengren & Susanna Zacke

Publicerat 9 oktober 2008
Uppdaterad 9 oktober 2008
Tyck till
Det finns 0 kommentarer på artikeln
Logga in och kommentera
Du är inte inloggad!
Logga in till höger
Regler för kommentarer
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
Kan du dina händiga hunkar? Har du koll på TV-profilerna?
Fixar du med huset i sommar?
Ja, det är bästa tiden
Nej, då vill jag vara ledig
BLOGGNina BergströmTrädgårdsredaktör

 
Toppbild










Bottenbild