Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
ÄLSKAR SURSTRÖMMING. Victoria Sandström, 22, var i tolvårsåldern när hon på allvar började uppskatta surströmming. Hon är så förtjust i den salta delikatessen att hon bloggat om den på http://www.megafonen.nu/fitnessbloggen. Kompisen Fia Lundberg, 25, fastnade för surströmming och för alla tillbehör när hon var tio år. "Jag går ut med skräppåsen så fort det går när jag har ätit surströmming", säger Victoria. Foto: Roger C Åström Foto: Roger C Åström ÄLSKAR SURSTRÖMMING. Victoria Sandström, 22, var i tolvårsåldern när hon på allvar började uppskatta surströmming. Hon är så förtjust i den salta delikatessen att hon bloggat om den på http://www.megafonen.nu/fitnessbloggen. Kompisen Fia Lundberg, 25, fastnade för surströmming och för alla tillbehör när hon var tio år. "Jag går ut med skräppåsen så fort det går när jag har ätit surströmming", säger Victoria. Foto: Roger C Åström Foto: Roger C Åström

Smaska strömming utan sura grannar

Annons:
3-stegsraketen som lär dig njuta av delikatessen

1. FöRSTA GÅNGEN

Bre ett tunt lager äppelmos eller fjällbrynt messmör på ett tunnbröd. Vill du lyxa till det kan du ta en bra getmesost i stället. Skiva kokt mandelpotatis över. Lägg små bitar av ­surströmmingsfiléer på varje potatisbit. Placera tunna skivor körsbärstomat ovanpå strömmingen.

"På det här sättet blir strömmingen mer som en krydda än en huvudingrediens", tipsar surströmmingsakademiens ordförande Boo Dahlin.

2. FÖR DIG SOM BÖRJAR VÄNJA DIG

Ät surströmmingen med gul eller röd lök och mandelpotatis. Behåll skinnet på.

"Har du brynt smör till mildras smaken. Mandelpotatisen ska helst vara odlad ovanför 63:e breddgraden så att den fått ljus större delen av dygnet", säger Boo Dahlin.

3. FÖR DIG SOM ÄLSKAR SURSTRÖMMING

Ät surströmmingen som den är, utan tillbehör. Väljer du en mer exklusiv sort får du handsorterade och romstinna strömmingshonor.

"Jag åt en burk av fjolårets Borkbos 'Årets bästa' som i butik kostar 295 kronor. Den var så god att vi åt den som den var. Grädde eller smör skulle ha dämpat den fantastiska smaken", säger Boo Dahlin.

...undvik en luktkatastrof

Boo Dahlin, ordförande för surströmmings­akademien, delar med sig av sina bästa tips:

• Öppna burken i en fylld tolvlitersvattenhink.

• Om du inte öppnar burken under vatten bör du vinkla upp burken lite grann när du placerar konservbrytaren i övre hörnet. Det är alltid en luftficka i burken och på så sätt släpper du bara ut gas och slipper få stänk på dig.

• Låt fisken ligga kvar i vattnet 30-60 minuter till dess att den ska ätas.

• Lägg surströmmingen i en annan skål än burken som du köpte den i.

• Töm ut spad och eventuellt rens i toalettstolen och spola.

• Diska burkarna med Yes och lägg i metallåtervinningen.

Älskar du surströmming men är orolig att ­grannarna inte ska älska dig om du äter den?

Lugn, det finns knep som hjälper dig att njuta utan att det blir en luktkatastrof.

- Jag brukar öppna burken i en plastpåse, säger Fia Lundberg, 25.

I dag är det surströmmingspremiär. Lagerarbetaren Fia Lundberg, 25, och studenten Victoria Sandström, 22, från Skellefteå kan dock inte hålla sig till dess.

- Jag älskar surströmming och äter det kanske sex gånger om året. Det är perfekt sommarmat när vädret är fint, säger Victoria Sandström.

Grannarna klagade

Bägge bor i lägenhet och om det går äter de surströmmingen utomhus. Men själva har de inga problem med lukten.

- Det hade däremot grannarna när vi åt surströmming i Göteborg i fjol. Folk kom och klagade, minns Fia Lundberg.

Öppna under vatten

Boo Dahlin, ordförande för surströmmingsakademien, tipsar om att man kan öppna burken under vatten och spola ner spadet och renset i toalettstolen.

- Det är inte bara en fix idé att surströmmingspremiären ska vara tredje torsdagen i augusti. Det är för att jäsningen ska hinna bli färdig. Men salterierna rapporterar att årets strömming är kanon, säger Boo Sahlin, som helst öppnar flera burkar surströmming samtidigt och jämför ­sorterna.

Victoria Sandström och Fia Lundberg föredrar att äta surströmmingen på knäckebröd med tomat, dill, gräddfil och mandel­potatis.

- Det är ju en väldigt social grej, för det tar lite tid att äta surströmming. Och det är fantastiskt gott, säger Victoria Sandström.

Annons:
MEST LÄSTA ARTIKLARNA PÅ LEVA & BO
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
MEST LÄST I DAG
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
Prenumerera
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
VILL DU VARA MED I LEVA&BO?
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader