Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck

Hemma hos "ICA-Ulf" - Paul Tillys lyxiga lya

Annons:
Paul Tilly

Namn: Paul Henrik Mathias Tilly.

Ålder: 39.

Yrke: Skådespelare och komiker. Mest känd för sin roll som "Ulf" i Icas reklamföljetong. Har även synts i "Humorlabbet", "Hem till midgård" och "Pyjamas".

Bor: I lägenhet i centrala Malmö, men uppvuxen i den skånska orten Osby.

Familj: Mamma, pappa, storasyster och syskonbarn. Är singel.

Aktuell: Spelar in nya Ica-filmer i höst, producerar en psykologisk thriller med titeln "The stranger inside" samt har varit med och tagit fram Citiboard, en svensk "loppis" på nätet.

Han är en av huvudpersonerna i Icas reklamföljetong. Och rollen som butiksbiträdet Ulf har onekligen förenklat vardagen för skådespelaren Paul Tilly.
På pluskontot ryms en specialdesignad vindsvåning i Malmö, dit han flyttade när Stockholmslivet blev för distraherande.
- Mina kompisar tycker att jag har världens glassigaste liv, säger han när Extra hälsar på.

Det är en märklig upplevelse att ta hissen upp till femte våningen och kliva rakt in i någons hall, utan att först passera ett trapphus och sätta fingret på en ringklocka. Likväl ger det en rätt "lyxig" känsla, och när lägenhetsinnehavaren Paul Tilly, 39, sliter upp hissdörren och hälsar välkommen ser han faktiskt lite stolt ut.

Den 122 kvadratmeter stora våningen har tidigare fungerat som kontor och vindsförråd i Malmöhuset som byggdes 1923, och skådespelaren har själv varit med och planerat ombyggnaden av den till bostad.

Trivs bra

Han fick nys om projektet via några vänner, och har inte bott i den färdiga lägenheten i mer än ett år.

- Jag trivs superbra här. Synd bara att vädret har varit så pissigt i sommar, säger han och skickar en blick mot takterrassen utanför köksfönstret.

För de flesta människor är nog Paul Tilly mer känd för sin roll som "Ica-Ulf" än för något av sina andra tv- och komikeruppdrag.

Inte tröttnat

Han har gjort den lite töntige men snälle skåningen i matvarukedjans reklamfilmer ända sedan starten av dem i tv, för nästan tio år sedan.

Men trots det eviga förknippandet har han inte tröttnat på rollen - och folks blickar och kommentarer kan han leva med.

- Det hade varit tuffare om de hatat min karaktär, men nu gillar de ju Ulf och blir bara glada när de träffar mig.

- Och tack vare Ica-reklamen har jag fått vara med om så mycket roliga saker. Andra tv-produktioner som jag förmodligen inte hade fått göra annars.

Klarar sig bra

Paul Tilly erkänner att inspelningarna, som sker en vecka varannan månad, ger honom en inkomst som han klarar att försörja sig på. Med hjälp av några extraknäck är han mer än hemma ekonomiskt.

Ändå hade en vindsvåning av den typ som han nu äger varit svår att ha råd med i huvudstaden.

Men det var inte anledningen till att han flyttade från Stockholm, där han bott i 14 år.

- Jag kände att jag ville byta miljö. Jag stod bara och stampade.

- Jag tog aldrig tag i något för det fanns så mycket som distraherade: nöjen, fester, konserter och premiärer.

Glassigt liv

En vanlig dag i Malmö stiger Paul Tilly upp vid åttasnåret och går till gymmet. Sedan jobbar han några timmar vid datorn hemma, innan han äter lunch på stan och beger sig ut på golfbanan.

- Gym, golf och lite jobb. Det är liksom min vardag.

- Alla mina kompisar tycker att jag har världens glassigaste liv.

Annons:
MEST LÄSTA ARTIKLARNA PÅ LEVA & BO
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck
Fotograf:Sanna Dolck