Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Fredrik Eriksson förordar ett naket grillkök. "Dränk inte köttet i marinad. Låt smaken av grillat kött komma fram och krydda lite försiktigt. Toppa med sommarfräscha grönsaker." Foto: Johanna Berglund Fredrik Eriksson förordar ett naket grillkök. "Dränk inte köttet i marinad. Låt smaken av grillat kött komma fram och krydda lite försiktigt. Toppa med sommarfräscha grönsaker." Foto: Johanna Berglund

Mästekockens hetaste grilltips

Annons:
FAKTA

Fler tips från Fredrik Eriksson:


Häll på kol, briketter eller en blandning beroende på vad du ska grilla. Snåla inte, det får gärna vara kol i två lager.

Häll på lagom med tändgelé.

Tänd grillen på flera ställen, så elden och glöden fördelas bra redan från början.

Använd redskap för att röra om, så glöden fördelar sig bättre.

Se till att bottenspjället är lagom öppet så att glöden ventileras ordentligt.

Pröva gärna indirekt grillning, gärna i en klotgrill. Raka ut glöden mot sidorna och placera till exempel en hel kyckling emellan.

Fyll på ny kol under resans gång om du ska långgrilla.

Kocken Fredrik Eriksson har grillkoll: gasolgrill hemma, kolgrill på sommarstället och elgrill på jobbet.
Nu avslöjar han sitt bästa tips för att få perfekt glöd på kolgrillen.
- Tändgelé behöver inte dra in. Du får fin glödbädd på väldigt kort tid, säger han.
Grilltändning är en djungel: elgaffel, skorstenständare, tändkuber, tändpapper, tändvätska och varmluftspistol. Många gör också kardinalfelet att lägga på maten för tidigt. Det är därför tändgelé är ett sådant supertips, enligt Fredrik Eriksson, som till vardags driver Långbro värdshus i södra Stockholm.
– Från att du häller på tändgelén tar det bara 10-15 minuter för kol och lite längre för briketter innan glöden är rätt. Dessutom är tändgelé miljöbra.

"Krångla inte till det"

Han avfärdar tändvätska av miljöskäl.
– Rätt hanterat ger tändvätska ingen bismak. Häll inte på för mycket och låt det bränna ur ordentligt - och akta gallret!
När Fredrik Eriksson kolgrillar är förberedelserna A och O. Allt ska vara i ordning, bordet dukat och ingredienserna redo: kött, korv, fisk eller fågel, fräscha grönsaker och kalla såser.
– När glöden har blivit perfekt är det bråttom. Då hinner du inte med något annat än grillningen.
Och kom ihåg:
– Kolgrillning ska vara enkelt. Det är sommar, krångla inte till det.

Foto: Johanna Berglund
STOPP! Det är långt kvar tills glöden är riktigt het.

Foto: Johanna Berglund
VÄNTA! En bit kvar till den riktiga grillhettan.

Foto: Johanna Berglund
KÖR! Så här ska det se ut - dags att börja grilla.
Annons:
MEST LÄSTA ARTIKLARNA PÅ LEVA & BO
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader