Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text
Färgglatt och brokigt är melodin hemma hos familjen Renström i Norsholm, och det märk inte minst i vardagsrummet. Foto: Ken Pils Färgglatt och brokigt är melodin hemma hos familjen Renström i Norsholm, och det märk inte minst i vardagsrummet. Foto: Ken Pils

Färggrant i det gamla hyreshuset

Annons:
FAKTA

Hemma hos familjen Renström
"Vi gillar att det är lite snett och vint"
Här bor: Helena och Kristian Renström med barnen Joel, 6 och Siri, 3.
Var: I ett gammalt hyreshus på totalt cirka 330 kvm i Norsholm mellan Norrköping och Linköping. Huset är byggt 1897. Familjen Renström bor på två plan på cirka 260 kvm och hyr ut en lägenhet överst i huset. Gör: Helena är tandsköterska och Kristian jobbar som ljusdesigner.
Det bästa med huset: "Charmen! Det är lite snett och vint, men vi gillar det. Vi har behållit de delar av huset som ger en skön sekelskifteskänsla."
uppdukat

Tidigare artiklar
Mäklaren genomförde visningen med ficklampa en kall och mörk vinterdag. Men Helena och Kristian såg genast husets potential.
Nu har de förvandlat det gamla grå hyreshuset till ett färgstarkt och brokigt hem. Här är de flesta stilar välkomna.
Lilla Siri cyklar runt matbordet på sin trehjuling. Hon har inga problem att ta ut svängarna. Hos familjen Renström finns det nämligen gott om plats. De bor själva på cirka 260 kvadratmeter på två plan och hyr ut en lägenhet högst upp i huset.
- Det var inget vi hade planerat från början - att vi skulle bo på många kvadrat. Däremot kände vi ganska snabbt att det är skönt med yta. Speciellt när man har barn, säger Helena.

Fula plastmattor på visningen

Paret bodde tidigare i en villa i Jönköping, men letade hus i Östergötland. Med två barn kändes det naturligt att flytta närmare sina familjer. De hade redan gått igenom en omfattande husrenovering och funderade på att bygga nytt denna gång. Men tanken på att köpa ett renoveringsobjekt var ändå inte helt avskräckande. De tittade på allt från 70-talsvillor till sekelskifteshus och gick på ett flertal husvisningar. Av alla var det nog ändå den i Norsholm som stack ut mest.
- Herregud, så här såg ut. Överallt låg det fula plastmattor, spånskivor och jag vet inte allt. Det var en kall och mörk vintereftermiddag och det fanns inga fungerande lampor. Mäklaren visade oss runt med ficklampa, säger Kristian.

Många överraskningar

Trots att huset inte visade sig från sin bästa sida kände båda att det var något speciellt med det stora hyreshuset. Känslan fanns där någonstans långt in i mellangärdet. Läget var perfekt, uppe på höjden med utsikt över Roxen. Egen brygga och pittoreska små bodar nere vid strandkanten. De åkte tillbaka för att se det i dagsljus - och på den vägen är det.
Knappt tre år senare kan ingen tro att det är samma hus. Den grå eternitfasaden har ersatts av vitmålat trä. I stort sett alla rum har fått sig en genomgång. Väggar har rivits och det har byggts en trappa mellan våningsplanen. Huset, som vissa på orten pratade om att man borde köpa och riva, för att komma över det fina läget - har genomgått en total make over. Nu tornar det upp sig som en vit primadonna på den lilla höjden.
- Veckan efter att vi hade skrivit kontraktet kunde jag knappt sova. Vad har vi gjort, tänkte jag, och låg och funderade på allt som skulle behöva göras, säger Kristian.
Men efterhand försvann ångesten och ersattes av lyckan över att se ett helt nytt hem växa fram.
- Under renoveringen dök det upp en massa överraskningar, säger Helena och fortsätter:
- Bakom spånskivorna hittade vi bland annat fina dörrkarmar där vi kunde häkta på några minst lika fina spegeldörrar som stod uppe på vinden. Och under golven fanns det tjusiga trägolv som vi slipade upp.

Tapeter viktigt

De gamla köksskåpen i 50-talsstuk fick fortsätta leva. De används nu i det rymliga köket. Takhöjden är imponerande. De gigantiska fönstren, som vetter ut mot vattnet, släpper in mängder av det vackra försommarljuset. Väggarna är täckta av tavlor. De flesta är gjorda av Helena själv eller konstnärliga vänner. De fantasifulla motiven och de starka färgerna ger karaktär åt hela nedervåningen. I köksdelen sitter en underbar gul fågeltapet från holländska Pip studio.
- Jag bara måste ha färg omkring mig. Jag fullkomligt älskar färgglada tapeter med fina mönster, säger Helena.
Även väggarna i hallen och hennes och Kristians sovrum pryds av tapeter från samma företag.
- Jag är totalt insnöad på dessa. Jag brukar säga att snart är nog hela hemmet en enda stor Pip-tapet, skrattar hon.

Flera uppstoppade djur

Tapeter med vackra mönster är inte det enda hon älskar. Hela det Renströmska hemmet kryllar av estetiska prylar som alla har det där lilla extra. På soffbordet, i en samling tallrikar, står ett litet porslinsrådjur. På väggen i trappen hänger en mängd tjusiga barnkläder, som minnen och utsmyckning på samma gång.
Helena erkänner att hon är något av en samlare som inte gärna gör sig av med saker. En annan fäbless, som vissa i bekantskapskretsen rynkar på näsan åt, är uppstoppade djur. Här bor bland annat en mård, en rävunge och en talgoxe. Den sistnämnda i en söt liten bur. Högst upp på det gamla genuina skåpet vid köksbordet står en vakande skarv med vingarna uppfällda. Helena och Kristian poängterar att de även gillar levande varelser, men att de uppstoppade är enklare att ta hand om. Dessutom är de dekorativa.
- Jag är lite smått besatt av ljus, säger Kristian som jobbar som ljusdesigner, och fortsätter:
- När Helena kommer hem med ett nytt uppstoppat djur blir jag bara glad. De är nämligen otroligt tacksamma att ljussätta!
Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ LEVA & BO
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
LEVA&BO
MEST LÄST I DAG
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader