Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Vardagsrum i vitt. Moa njuter mycket av sitt julpyntade vardagsrum och på granen har hon lagt många timmars arbete. Julgransfoten står i en gammal trälåda hon målat i vitt och sen tryckt på med bokstavsschabloner. Foto: Magnus Selander Vardagsrum i vitt. Moa njuter mycket av sitt julpyntade vardagsrum och på granen har hon lagt många timmars arbete. Julgransfoten står i en gammal trälåda hon målat i vitt och sen tryckt på med bokstavsschabloner. Foto: Magnus Selander

Den röda tråden är - vit

Annons:
FAKTA

Moa brinner för inredning
Namn: Moa Nilsson.
Familj: Sambon Hassan Kizi.
Bor: Lägenhet på tre rum och kök i Tullinge. Trädgårdsstad.
Gör: Barnskötare.
Brinner för: Inredning. ”Det är min stora passion”.
Läs Moas blogg på www.moamittivitt.blogspot.com.

Tidigare artiklar
En dröm i vitt är ord som väl beskriver Moas hem.
Inför jul lägger hon ner många timmar på att få till den rätta stämningen.
Det går en röd tråd i allt hon gör, fast den är vit.
Vit dröm. Sovrummet är en dröm i vitt. Sänggaveln är tillverkad av råspont och likaså hyllan ovanför. Gardinerna kommer från Moas favoritbutik Ambiance. Foto: Magnus SelanderPå 72 kvadrat har Moa skapat ett hem som är något utöver det vanliga. Inredningen, stilen och detaljerna är otroligt genomtänkta och väl utförda, allt är perfekt och ordningen total. Alla lösa föremål har en förvaringsplats och sådant som tv och datorer är gömda i skåp.
– Det är en dröm som har gått i uppfyllelse, säger Moa nöjt. För knappt två år sedan när vi flyttade in här var det helt nybyggt, vi hade varit med och påverkat den fasta inredningen och jag kände att nu fick jag börja inreda från grunden i den lantliga stil jag alltid drömt om. Jag har blandat nya möbler med möbler och dekorationer jag hittat på loppisar och i antikbodar i Söderhamn där vi har landställe. Allt målas i samma vita kulör om det inte redan är vitt innan det kommer in här, fortsätter hon med ett leende.
– Jag vet att jag är superpetig, men min filosofi är att om alla detaljer är välarbetade så blir det en behaglig helhet. Jag försöker skapa små öar av vackra stilleben överallt.

Moa börjar med julpyntet till första advent och hon tar det på största allvar. Granen står i fokus och är stommen till alltsammans. Hon berättar att hon börjar med att viga en hel helg för planering och insamling av prylar och material för att kunna pynta. Hon skaffar granris, minigranar, gör egna dekorationer till granen, planterar blommor och får allt i ordning. Helgen därefter går åt till det roligaste, själva pyntandet. Granen kan ta en hel dag att klä och det görs med precision, allt hängs upp med noggrant utmätta avstånd för en jämn helhet. Eftersom Moa har väldigt mycket pynt till granen har hon valt en plastgran som klarar tyngden från dekorationerna bättre än en riktig gran. Och visst är den väl ståtlig där den står mitt i rummet och  skapar ett ljuvligt blickfång.
– Jag njuter så oerhört av min gran så det är värt all tid i världen, jag tycker ju dessutom att det är väldigt roligt att hålla på, den är välkänd av hela bekantskapskretsen. Jag har den klar till första advent och sen står den ungefär två veckor in i januari så vi får ut maximal njutning av den.
ljuvlig. Filmjölkskakan är gjord efter Moas mammas recept och den gör hon till varje jul. Kryddad med kanel och nejlika smakar den ljuvligt, på toppen en klick lingongrädde. Recept: Filmjölkskaka 7 1/2 dl filmjölk 7 1/2 dl strösocker 3 tsk kanel 3 tsk kryddnejlika 1 msk bikarbonat 3 msk lingonsylt 50 g smält smör 9–10 dl vetemjöl 1 Blanda alla ingredienser och häll smeten i en smord långpanna. 2 Grädda i 200 grader i 25–30 minuter. Garnera med en klick vispad grädde blandad med lingonsylt. Foto: Magnus Selander
Att hon har öga för detaljer syns tydligt, överallt finns vackert uppställda stilleben. Blommor, ljuslyktor, krukor, vackra strutar av tidningspapper, stearinljus, granris och textildekorationer är bara några exempel på det som Moa använder sig av. Hon säger att inspirationen hämtas in under enorma shoppingrundor med vännerna, butikerna Ambiance och Butik S är två favoriter med rätt stil. Men också inredningsbloggar ger mycket inspiration och hon tipsar om inredningssajten www.countrybymail.se där hon ofta handlar.
– Jag tycker ju också mycket om att sätta min egen prägel på nyinköpta saker, att lägga till det där lilla extra är alltid kul. Det kan vara allt från att knyta några rosetter på en pläd, linda en fransad linneremsa runt stjälken på en amaryllis till att klä in standardgarderoben med råspont och ett vackert tygstycke.
Sen tio år tillbaka brukar Moa fixa den traditionella julmiddagen för vännerna vilket uppskattas mycket av alla, då när allt pynt är på plats fylls hemmet med gäster, god mat, härliga dofter och den riktiga julstämningen infinner sig.
Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ LEVA & BO
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
LEVA&BO
MEST LÄST I DAG
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
Annons:
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO
LEVA&BO

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader