Man går ut med barnvagnen och möter kossor och höns.
Det finns många anledningar till att Marika och Michael valde ett lugnt liv på Öland framför pulsen i Stockholm.
Foto Marika Kopp Axén
Marika och Michael letade nytt hem men till skillnad från de flesta andra tittade de inte på hus, utan på tomter.
- Vi hade letat hus länge och sett flera renoveringsobjekt, men kände att det inte skulle passa oss, berättar Marika.
- För det första hade vi inte kunskapen att renovera och vi ville ha det på vårt sätt från början. Det blir lätt att man inte inser vad en renovering innebär med allt fixande och donande.
De började i stället titta på tomter och hade en lista med olika alternativ som de hade tänkt bocka av. Men redan när de såg den första kände de att "den här ska vi ha".
- Vi slängde lappen och slog till direkt!
Och det är inte svårt att förstå vad Marika och Michael föll för. De bor i ett hus på 190 kvadratmeter med 120 kvadratmeter altan, mitt i den lantliga idyllen på Öland med Stora alvaret runt knuten. Dessutom är det nära till havet och endast 20 minuters bilfärd från Kalmar.
När de skulle rita huset tog de hjälp av en arkitekt för att se om önskemålen var genomförbara.
- Vi hade en grundplanlösning som vi trivdes med men ändrade mycket under planeringen.
De har utgång både från köket och vardagsrummet. På våren och sommaren får dörrarna mot altanen ofta stå öppna och blir ett perfekt ställe att ta en kopp kaffe på. Köket är husets mittpunkt och placerat mitt på nedervåningen. Eftersom det ligger i norrläge är det svalt och skönt.
För Marika är det extremt viktigt att huset ska kännas ombonat och gemytligt. Både hon och Michael älskar att åka runt på loppisar och auktioner.
- Det ska vara hemtrevligt, lantligt. Jag blandar det gamla med det nya. Vi har loppisfynd, gustavianska möbler och gammalt porslin i inredningen. Jag vill inte att allt ska kännas nytt, nytt, nytt.
Ett råd från Marika är att åka runt och titta på nybyggda hus om man funderar på att bygga eget.
- Fundera också på hur era behov ser ut om några år. Har ni barn som kommer flyga ut? Det är bra att rannsaka sig själv innan man slår upp värsta huset ute på vischan!
Själv har hon inte ångrat sig en sekund. Livet på landet kräver visserligen mer planering när man ska ta sig någonstans. Bussarna går inte lika ofta men hon och Michael har förmånen att ha varsin bil.
- Vi har dessutom lika smak, och det tror jag är viktigt. Just nu vill vi ha det lantligt med mycket vitt och accentfärger. Det ska vara familjärt, hemtrevnadskänslan är viktigast.
De har tidigare bott i Stockholm men Marika tycker att vardagen blir påtagligt annorlunda på landet.
- Här tar man dagen lite som den kommer och planerar mycket efter vädret. I Stockholm följer man hela tiden pulsen. Att bo som vi gör nu är jättemysigt, för oss är det livskvalitet. Barnen växer upp så snabbt. Här har de trädgård och kan springa ute och leka. Du tar barnvagnen och går förbi höns och kossor.
Eftersom hennes man är egen företagare kan han jobba en del hemifrån. Marika är mammaledig och har ett examensarbete kvar innan hon är färdig grundskollärare. När hon får tid över bloggar hon under "inredningsfrun" där hon skriver om sitt stora intresse inredning samt annat smått och gott i livet.
- Jag uppdaterar minst två gånger om dagen. Att blogga har blivit min egentid. Jag får ur mig inspiration, tankar och funderingar. Det har blivit mitt andrum.
Familjens stora projekt nu är ett poolområde som de hoppas blir klart till midsommar.
- Det är min mans dröm, berättar Marika.
- Förutom poolen tänker vi oss en liten sittgrupp med citron-, apelsin- och olivträd. Det ska vara lite Medelhavskänsla.
När det gäller framtiden räknar hon med att de bor kvar på landet, men om det blir i samma hus är inte givet.
- Vi är öppna för att bygga ett nytt hus igen.