BD Pop är ett nytt aktiebolag i musikbranschen. Ägt av landstinget i Norrbotten. Planen är att evigt gå med förlust.
SLÖSERI
Venezuela förstatligar guldgruvorna. I Norrbotten vill politikerna göra inbrytningar i den kommersiella musikbranschen. I våras startade det röda landstinget företaget BD Pop, och la in tre miljoner kronor. Till allierade och sjukvårdspartistiska protester.
Tanken är att kommunerna i länet också ska gå in som ägare. Luleå har beslutat att skicka in en halv miljon kronor. Om året. Affärsidén är att förbruka skattemedel i syfte att "ingen ska behöva flytta från länet för att kunna leva på musik".
BD Pop började som ett EU-projekt under Norrbottens kommunförbund. Utvärderingen kom fram till att satsningen var lyckad. Det skulle bli fyra jobb, och det blev det. Att det är arbeten som fordrar full offentlig finansiering förbigår man med tystnad.
Dessutom var målet att sex män och sex kvinnor skulle starta musikföretag. Det gick över förväntan. Och under. Tolv killar och två tjejer skaffade F-skattsedel. Vilket inte är någon prestation. Bara att söka hos skatteverket.
Kalkylen för BD Pop i AB-form bygger på att norrbottningarna skjuter till 4,25 miljoner varje år. Sen hoppas man med fyra anställda och konsulthjälp dra in 250 000 kronor i kommersiella intäkter. Utgifterna ska gå till att ge popmusiker hjälp med marknadsföring, turnékostnader och produktioner av videor och ljudinspelningar.
200 000 kronor är avsatta för arenor och festivaler, vilket knappast räcker om man ska fortsätta med gratis inträde vid sommarfestivalen Musikens makt i Luleå. Det vill till att Luleå kommun fortsätter vara huvudsponsor.
BD Pop ska "upptäcka och utveckla norrbottniska talanger inom pop och rock så att de når en större publik. Stärka såväl deras artistiska utveckling som kommersiella kompetens för att de ska kunna ha musiken som yrke eller bisyssla". Och så ska kvinnliga musikers villkor särskilt uppmärksammas.
Det gjorde man inte i utvärderingen av EU-projektet. Tolv musiker intervjuades. Alla män. Fyra personer från musikbranschen fick tycka till. Alla män.
Men det är inte problemet. Problemet är att BD Pop alls finns. Det finns inget rimligt skäl till att kommuner och landsting ska leka talangscouter och musikproducenter. Det finns en fungerande bransch. Det finns studieförbund som tack vare statliga och kommunala folkbildningsbidrag står för utbildningar och replokaler. Det finns en musikförening som heter upSweden som hjälper band med spelningar och andra kontakter. Också i Luleå.
Någon kanske vill invända att den klassiska musiken får skattepengar och att det då inte är mer än rättvist att poppare och rockare också får det. Och det är klart att man kan låta orkestrar och operahus dö. För de har inte ens chans att överleva på en kommersiell marknad. Men det vore en stor förlust, ett sätt att stänga våra sinnen.
Popen och rocken lever däremot utmärkt på marknaden. Villkoren förändras förvisso ständigt. Men där finns en publik med pengar.
Dessutom har nästan varje kommun en sommarfestival som Luleåkalaset. Där bokar man in och betalar artister i mängd. Även om just BD Pops egen dagsfestival inte litade helt på det lokala utan bokade Bob Hund, hiphopduon Mohammed Ali från Flemingsberg och Kajsa Grytt.
ledarskribent
Norrbotten. Stödet från BD Pop har tagit Movits! till USA. Och till Malmö i tisdags, där bilden är tagen.
Foto: sara strandlund