Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Håkan Juholt, socialdemokratisk partiledare. Foto: Ronny Johannesson Håkan Juholt, socialdemokratisk partiledare. Foto: Ronny Johannesson

Må Juholt hålla ord

Annons:
I april i fjol, knappt ett halvår före valet, utnämnde Aftonbladet Mona Sahlin till "sjunkbomb" i en nyhetsrubrik. Slutsatsen baserades på en förtroendemätning. 28 procent av de tillfrågade sa sig ha stort eller mycket stort förtroende för Socialdemokraternas partiledare. 30 procent saknade förtroende. Bland S-väljarna hade två av tredje förtroende för Sahlin.

Det är siffror Håkan Juholt bara kan drömma om. I fredags presenterade Expressen nya data från Demoskops mätning. Bara 12 procent har förtroende för dagens S-ledare. Hela 60 procent deklarerar att de har litet eller ganska litet förtroende för honom.
Undersökningen gjordes nu i månadsskiftet. De tillfrågade har alltså haft möjlighet att ta del av budskapet från Håkan Juholts ursäktsresa där partikamrat efter partikamrat offentligt förklarat att allt är förlåtet och att Juholt är en stor talare.
Men S-väljarna (26,6 procent i vår mätning) har inte låtit sig övertygas. Bara var tredje av dem har för- troende för Juholt. Reinfeldt ligger bara två procentenheter efter bland sossarna.
Om Sahlin var en sjunkbomb är Juholt ett rent radioaktivt vapen.
Socialdemokraternas verkställande utskott ställde sig ändå bakom honom för tre veckor sedan. Men det är tack och lov inte ett oåterkalleligt beslut. I östgötska Folkbladet förklarade Håkan Juholt själv att opinionsläget om "några månader" avgör om han kan stanna kvar.

Måtte han stå fast vid just detta uttalande.
Hoppeligen är det inte bara siffrorna för partiet Socialdemokraterna då tittar på. De var finfina under större delen av Mona Sahlins tid. Men när det väl är dags att välja spelar förtroendet för partiledaren stor roll.
Man får hoppas att VU villkorade sitt stöd med precisa förtroendesiffror. Till exempel att Juholt inom två månader måste ha nått Sahlins förtroendenivåer och inom tre passerat dem med råge. För trots att stödet för henne var mycket större var det inte tillräckligt.
Moderaterna säljer T-tröjor med den sorglöst leende duon Reinfeldt/Borg tryckta i storformat. Det outtalade budskapet är en utmaning till Socialdemokraterna - kan ni ens tänka er en tischa med Juholt/Waidelich? Jaså, inte det. Ha!
Det beror inte på att Håkan Juholt lät skattebetalarna stå för kulbons hyra i fyra år.
Inte helt och hållet. Inte ens till stor del.

Det största problemet är att han är mannen som säger vad som faller honom in när han talar politik. Ett annat är att han valt fel folk till talespersoner. Tommy Waidelich är en trevlig prick, men hans trovärdighet när han yttrar sig i ekonomiska frågor är inte större än Alexander Bards. Snarare mindre, för "Idol"-domaren är ändå en framgångsrik företagare.
Sverige behöver en stark opposition som tvingar regeringen att tänka. Socialdemokraterna kan aldrig bjuda det nödvändiga motståndet så länge de har en ledare som saknar förtroende bland väljarna.
"Om Mona Sahlin var en sjunkbomb är Juholt ett rent radioaktivt vapen."
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Annons:
Mest lästa ledare
Fler mest lästa ledare
Annons:
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Din rättelse:
Ajax loader