En homofob affischkampanj har skapat ett bråk där alla inblandade gör bort sig.
I Stockholms tunnelbana kan man nu skåda dödsryckningarna hos en grupp dinosaurier. Deras annonskampanj ”BEVARA ÄKTENSKAPET” argumenterar med en femårings formspråk och intellektuella spänst mot de könsneutrala äktenskap som snart kommer att lagfästas. En nästintill enig riksdag och en stor majoritet av svenskarna vill stryka lagbokens sista stycke homoapartheid.
Initiativtagaren Stefan Gustavsson, som annars brukar ägna sig åt att försvara dödsstraff, har skrapat ihop en egendomlig skara människor som bland annat innefattar parmesannasaren Anna-Maria Corazza Bildt och kolerikern Jan Myrdal.
RFSL borde se den desperata kampanjen som ett kvitto på deras förkrossande seger i äktenskapsfrågan.
Glädjas åt att motståndarsidans enfaldiga argument är så lätta att krossa. I ställer ropar de, som så ofta nuförtiden, på förbud och censur. Till homofobernas stora glädje. Bildt & Co får en chans att framställa sig som utsatta dissidenter som försmäktar under ”homolobbyns” intoleranta tryck.
RFSL har under hela sin framgångsrika historia bemött intoleransen med glasklar argumentation. De har förklarat det orimliga i att vissa människor ska berövas rättigheter andra människor har, på grund av sin sexuella läggning.
Det är därför märkligt att de i det här läget, när homofoberna är så få, så marginaliserade och håller så låg intellektuell kvalitet, vill låsa in dem i stället för att blottlägga det apartheidsystem de förespråkar.
Att SL inte tillmötesgår RFSL:s krav är lätt att förstå. De har naturligtvis helt rätt i att annonsörer inte ska väljas utifrån politiska preferenser. Problemet är bara att SL i vanliga fall gärna kör sina annonsörer genom ett ideologiskt filter.
En TCO-kampanj för jämställdhet censurerades för att den innehöll ordet ”penis”, en bioaffisch bannades för att den visade ett förväntansfullt ansikte mellan två lår och företaget Lindex kampanj var misshaglig eftersom den förkunnade att företaget älskar tuttar. Eftersom SL inte brukar tveka att bannlysa affischer de inte gillar tycker de rimligtvis att Äktenskapskampanjens budskap är fräscht och sympatiskt.
Kanske för att de tycks dela Åke Green & Co:s syn på sexuell frihet. SL:s plötsliga vurm för yttrandefrihet är ungefär lika trovärdig som
McDonald’s kamp mot fetman.
Homofobernas kamp för fortsatt särlagstiftning är dödsdömd. Och RFSL – skärp er!