Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Eric Erfors: Love all, serve all

Annons:
ÖREBRO. Den enes opinionsdöd, den andres bröd.
När Håkan Juholt tvingas åka ut på sin biktturné samlas självsäkra moderater för partistämma i en kongressbunker.
M-stämman
Fredrik Reinfeldt nämner inte Juholt i sitt inledningsanförande. Det behöver han inte. Reinfeldt pratar om hur Moderaterna inte bara ska vinna valet 2014 utan även 2018. Han kunde ju ha klämt till med 2022, när han ändå var i farten.
Är då Sverige på väg mot den moderata enpartistaten?
Nja, jag är ledsen att påminna alla glada moderater, men Reinfeldt leder trots allt en minoritetsregering.
Men vem hade för tio år sedan trott att Moderaterna skulle vinna två val i rad och att det gamla statsbärande partiet skulle befinna sig i dagens kaotiska tillstånd?
Reinfeldt påminner om-buden i salen om att man under denna tid fått närmare en miljon nya väljare.
Mona Sahlin har sammanfattat den moderata affärs-idén väl. Fast då handlade det om en sågning av S i hennes avskedstal den 4 december:
"Vi kan inte tala till en minoritet av folket - och förvänta oss en majoritet av rösterna."
Reinfeldt vill å sin sida betona att han står som försvarare av det goda allmänintresset i förhållande till alla särintressen.
På det här sättet kan "Sveriges enda arbetarparti" distansera sig från Svenskt näringsliv och samtidigt påminna om LO:s inflytande över S.
Det här är en tes som M-ledaren ofta driver och som nu ska klubbas igenom här på stämman i partiets idéprogram.

Partikongresser, oavsett parti, tenderar att i allt högre grad bekräfta tidigare redan genomförda policy- förändringar.
Och M inte bara välkomnar, utan tjänar dessutom pengar på de förhatliga särintressena. För jodå, precis som på andra partikongresser finns lobbyisterna på plats i sina montrar med obligatoriska godisskålar.
Jag minns S-kongressen 2009 på Älvsjömässan i Stockholm som en gigantisk Kiviks marknad, hos Moderaterna i Örebro är säljarna betydligt färre.
För 35 000 kronor har intresseorganisationer eller företag kunnat hyra in sig och får nu chansen att träffa moderata beslutsfattare på alla nivåer.
Här finns statens eget bolag Vattenfall för att lobba mot sina egna ägarrepresentanter!
Och här finns oljebolaget Preem som slåss för att behålla skatterabatten för sin MK1-diesel.
Reinfeldt är åtminstone konsekvent då han varnar för att Moderaterna inte får bli ett sär-intresse då partikulturen kan verka "konserverande".
I klartext: väljarna är viktigare än partimedlemmarna.

Men Moderaterna är just ett särintresse på väljarmarknaden. Och i syfte att maximera andelen för ett så kallat catch-all-parti så är det väldigt mycket PR-prat från Reinfeldt om att man måste "lyssna för att göra sig relevant."
Jag läser partiets förslag till nytt utrikespolitiskt program. Inte ett ord om den tidigare hjärtefrågan: svenskt EMU-medlemskap. Så nog har man i kristider ängsligt lyssnat av opinionen.
Love all, serve all. Alla ska med.
Ett finger i luften, ständiga ögon på opinions-undersökningar och öron hos fokusgrupper, plus en partiledare som hyllar pragmatismen skapar också en osäkerhet: Vad står de nya Moderaterna egentligen för?
Ett parti ängsligt för att bilda opinion, trendkänsligt för att alla ska med på valdagen, reducerar också sig själv som politikproducent. Om detta borde några Moderater våga tala på stämman.


Eric Erfors
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Mest lästa ledare
Annons:
Fler mest lästa ledare
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader