Det lilla högerextrema partiet Nationaldemokraterna har två platser i Södertälje kommunfullmäktige. Och nu firar man rejält i denna sekt, som har starka kopplingar till nazister och annan vit makt-miljö. Nationaldemokraterna Sanna Hill och Mattias Karlstrand har nämligen utsetts till nämndemän i Södertälje tingsrätt. Karlstrand säger i en kommentar att det är symboliskt att vara "en av de första nationalistiska nämndemännen i modern tid."
För vissa åtalade kan nog symboliken kännas skrämmande. Vad känner en muslim med invandrarbakgrund när en av domarna inte bara är politiker utan också nationaldemokrat? Vilket förtroende finns för en rättvis rättegång med opartiska domare?
Självklart ska Nationaldemokraterna som andra partier i våra folkvalda församlingar ha rätt till nämndemän enligt dagens regelverk. De ska inte särbehandlas negativt på grund av att de är ett främlingsfientligt parti befolkat av tokstollar som marscherar till Karl XII:s ära.
Nej, Nationaldemokraterna illustrerar systemfelet med politiskt tillsatta amatördomare.
Det faktum att Sverigedemokrater sitter och dömer i landets migrationsdomstolar - förvaltningsrätterna - är inte första hand ett juridiskt problem; det har åtminstone inte framkommit att SD-domare skulle ha missbrukat sin ställning och låtit partiprogrammet styra.
Bland sverigedemokrater finns dock uppfattningen att flyktingvänliga miljöpartistiska nämndemän dömer enligt partiets profilfråga flyktingamnesti.
Vi har alla rätt att förvänta oss en rättssäker behandling i domstolarna. Och ett system där politiker utser sina partikamrater till fullvärdiga domare i en domstol borde inte höra hemma i en rättsstat.
Sedan tillkommer kompetensfaktorn. När vi lämnar bilen på reparation förutsätter vi att
Mattias Karlstrand. mekanikern är professionell. När vi ska föda barn förutsätter vi att barnmorskan är legitimerad. Men om vi riskerar livstids fängelse står vi plötsligt inför risken att dömas av amatörer.
Jo, det ska sägas: många nämndemän är gamla och erfarna och har under resans gång skaffat sig viss kompetens.
I tidningen Nämndemannen kan man läsa om tävlingen Årets nämndeman, där Uno Janson nominerats i kategorin "Årets veteran". Jansson har varit nämndeman sedan 1964. Medelåldern bland nämndemän är enligt domstolsverkets statistik 2010 runt 60 år. I praktiken är den dock ännu högre då tjänstgöringsfrekvensen är högre bland de äldre. Av statistiken framgår vidare att vi har ett antal 85-åriga hobbydomare i Sverige, samtidigt som domstolsverket pensionerar 67-åriga, professionella lagmän.
Nationaldemokraten och hobbydomaren Sanna Hill är19 år. Hon ska nu enligt domstolsverkets marknadsföring av nämndemannauppdraget "tillföra en vidgad kompetens" i domstolen. Vilken specifik kompetens besitter då Hill? Bevara Sverige svenskt-kompetensen?
Beatrice Ask, det är faktiskt dags att pensionera alla nämndemän, 19-åringar såväl som 85-åringar.