Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Fixa fint i hemma

Guider & inspiration till trädgård & hem.

Storlek på text:
Skriv ut text

Anna Dahlberg

Sluta plocka poäng på SD

Läs fler krönikor! Här är Anna Dahlbergs samlingssida
Annons:
Sverigedemokraterna har blivit en stinkbomb som högern och vänstern kastar mellan varandra.
Det luktar illa.
SD
Vi var nog många som drog en suck av lättnad när Sverigedemokraterna tågade ut ur Storkyrkan i veckan. Redan på riksdagsårets andra dag föll masken och partiets ledamöter avslöjade sig som de oslipade hatmånglare de är.
Det mesta har annars gått SD:s väg sedan valet. Alla finrum har öppnats på vid gavel och SVT har gjort "första dagen på jobbet"-reportage och andra käcka inslag om nykomlingarna.
Plötsligt satt de där, uppkrupna i folkhemmets soffa, och myste i stugvärmen.
Normaliseringen har gått rekordsnabbt, och den har underlättats av två parallella skeenden. Det ena är Sverigedemokraternas skickliga ansvars-charad och det andra de etablerade partiernas kollektiva ansvarsflykt.
Jimmie Åkesson låter som ett eko av Fredrik Reinfeldt när han mässar om behovet av ansvarstagande. I en radiodebatt med Lars Ohly (V) i veckan hade han till och med mage att efterlysa en "mer saklig och civiliserad debatt".

Det förvandlingsnumret
hade varit lättare att avfärda om de etablerade partierna och deras hejaklackar uppträtt lite mer respektingivande. I stället försöker såväl högern som vänstern plocka politiska poäng på SD:s intåg i riksdagen.
Ohly kan numera inte foga samman en fullständig mening om Sverigedemokraterna utan att ordet "höger" finns med. Gång på gång inskärper han att SD är ett högerextremt parti som inte har något gemensamt med de rödgröna, men desto mer med alliansregeringen.
Argumentet får eldunderstöd av allehanda vänsterdebattörer. Förra söndagen konstaterade Aftonbladets kulturchef Åsa Linderborg att SD och alliansen "ligger besvärande nära varandra i många frågor" och på samma tidnings ledarsida talar man inte om de främlingsfientliga Sverigedemokraterna utan om "högerextremisterna" (AB 8/10).

Sakligt sett är
det en märklig anklagelse. Visst kan SD sägas ligga närmare alliansen i vissa frågor såsom kriminalpolitiken och betygen, men det går lika lätt att hitta gemensamma nämnare vänsterut.
SD:s utrikes- och försvarspolitik är i väsentliga delar en blåkopia på Vänsterpartiets med krav på utträde ur EU, ett hemtagande av den svenska Afghanistanstyrkan och återinförande av den allmänna värnplikten. Båda partier vill värna det nationella och fjärma sig från omvärlden.
SD är också det enda parti som slår Vänsterpartiet i utgiftsambitioner - 65 miljarder extra till bland annat höjd a-kassa och sänkt skatt för pensionärer.
Det är för övrigt inte i traditionella högerfästen såsom Danderyd som SD hämtar sina väljare, utan bland unga män, arbetslösa och LO-medlemmar.
Gör detta SD till ett vänsterextremistiskt parti? Självfallet inte. Det visar bara på det futila i försöken att kleta ner sina motståndare med SD-anspelningar. Det är en låg debatteknik som flyttar fokus bort från det väsentliga: SD är ett populistiskt och främlingsfientligt parti som plockar förslag från såväl höger som vänster efter dagshumör. Punkt.

Alliansen går sannerligen
inte heller fri från skuld. Såväl Göran Hägglund (KD) som Carl Bildt (M) har jämställt SD och V. "Extremistpartier" skorrade Bildt vid ett besök i Landskrona under valrörelsen. "Det är som att välja mellan pest eller kolera", fastslog Hägglund.
Samma ansvarslöshet har präglat frågan om SD:s vågmästarställning i riksdagen. Alliansens småpartier med Centerns Maud Olofsson i spetsen har låtit förstå att minoritetsregerandet kommer att bli en baggis. I stället för att sträcka ut en hand till de rödgröna partierna har de glatt spekulerat i det rödgröna samarbetets sönderfall.
Mona Sahlin (S) å sin sida har kastat av sig all statsmannamässighet sedan valförlusten. Lanseringen av Kent Härstedt som talmanskandidat visar att brösttonerna under valrörelsen om att till varje pris hålla Sverigedemokraternas borta från inflytande bara var tomt prat.
Det har sällan talats mer om vikten av ansvar än nu, men ingen tycks vilja axla det. Det är illavarslande.
Vi kan inte förlita oss på att SD ska storma ut ur Storkyrkan varje vecka.
Annons:
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV ANNA DAHLBERG
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Mest lästa ledare
Annons:
Fler mest lästa ledare
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader