Socialdemokraternas förhållande till signalspaning är lika ombytligt som Berlusconis relation till unga damer. De senaste åren har partiet lyckats med bedriften att inta alla positioner i frågan. Först drev man på den nya FRA-lagens tillkomst. Sedan drabbades partiet av kalla fötter i opposition. Tillsammans med de rödgröna propagerade man under valrörelsen för att FRA-lagen borde rivas upp av integritetsskäl.
Nu har cirkeln slutits. I går gick Morgan Johansson (S) ut och krävde att Säpo ska få tillgång till signalspaning. Kravet på att FRA-lagen ska rivas upp är begravt, förklarade Johansson och efterlyste omedelbara skärpningar av lagen.
Senare på kvällen fick han dock bakläxa av den egna riksdagsgruppen. Av allt att döma råder nu hela havet stormar i frågan.
Johansson & Co får ursäkta, men detta är faktiskt skrattretande. Socialdemokraterna har uppenbarligen ingen övertygelse alls i frågan, utan rättar sig skamlöst efter stämningarna i opinionen.
Det finns ingen anledning att drabbas av panik på grund av helgens självmordsdåd. Om FRA, försvarets radioanstalt, hade snappat upp underrättelser som antydde vad som var i görningen hade myndigheten självfallet delat med sig av dessa till Säpo.
Däremot finns det skäl att se över lagstiftningen i lugn och ro, precis som nu sker. Att Säpo lämnades utanför när FRA-lagen sjösattes är märkligt. Med tanke på hur hoten mot Sveriges säkerhet ser ut i 2000-talets värld är det svårt att se skälen till att säkerhetspolisen ska förvägras möjligheten att kunna beställa signalspaning. Den organiserade brottsligheten och terrorismen respekterar inga nationella gränser, utan är i högsta grad globala fenomen.
Frågan är snarare hur Säpo ska få tillgång till denna källa utan att samtidigt öppna för missbruk. Redan i dag finns det finns stora brister i integritetsskyddet när FRA byter information med utländska underrättelsebyråer, varnade en anonym uppgiftslämnare på FRA nyligen.
Därför är det viktigt att inte kasta av sig både hängslen och livrem i försöken att hitta en snabb lösning på Säpos misslyckande att upptäcka självmordsbombaren Abdulwahab.
Den förre Säpochefen Anders Eriksson presenterade förra sommaren en utredning om hur Säpo skulle kunna få tillgång till signalspaning under kontrollerade former. Han föreslog bland annat att spaningen fortsatt ska ske i FRA:s regi samt att en domstol ska säkra att polisen inte får veta mer än den måste.
Det förefaller som kloka och välbalanserade utgångspunkter. I mars presenteras en kompletterande utredning som har tittat mer förutsättningslöst på hur problemet skulle kunna lösas.
Hetsporren Morgan Johansson och vi andra bör vackert invänta den.