West Sweden är Pest Sweden ur de västsvenska skattebetalarnas synvinkel. Regionens politiker har uppenbarligen haft dålig kontroll över sin lobbyorganisation i Bryssel. VD Kjell Peterson har fått 13 månadslöner varje år, vilket tidigare styrelseordförande Göran Johansson (S) för- klarar att han inte kände till.
Svenska spritnotor har hamnat i det belgiska bolagets bokföring, liksom Kjell Petersons fortkörnings- och p-böter. Sådant smussel är stötande. Men den stora frågan är förstås om invånarna dragit någon nytta av verksamheten, som kostat 15 miljoner kronor om året.
VD Peterson tycker det. Till P4 Göteborg, som granskat West Swedens verksamhet, säger han att organisationen dragit in en miljard kronor till regionen. Det har den inte. Nästan alla EU-bidrag delas ut hemma i Sverige. 2007-2013 går 8,4 miljarder ut till projekt som ska främja tillväxt och 6,2 miljarder till sysselsättning. Besluten tas av svenskar.
Men visst finns en pott för samverkan över nationsgränser. I varje projekt ska det ingå parter från flera länder. Under bidragsperioden kan Sverige ta del av 1,2 miljarder. Teoretiskt kan Brysselkontoren göra nytta här, men i regel är det kommunernas egna EU-samordnare som fixar biffen.
Dessvärre, kan man säga. För varje EU-krona fordrar minst en helsvensk krona, som nästa alltid kommer ur skattkistan. Och det är sällsynt att man får valuta för pengarna, det mest mätbara brukar vara ett antal anställda projektledare.
Politikerna i västra Sverige har inte varit helt nöjda med West Sweden. Då hade inte Göteborgs stad, liksom Region Västra Götaland, öppnat ett eget EU-kontor.
Att öppna kommunala Brysselkontor utan att ha utvärderat dem som redan finns är inte specifikt västkustskt. Sörlänningarna hade Sydsam, till vilket skåningarna betalade 2,2 miljoner om året. Men de öppnade Skåne European office i förfjol, som kostar 7 miljoner om året. Det dög inte åt Malmö stad, som öppnade eget.
Stockholmsregionens Brysselpyssel krävde extra tillskott när man 2009 skulle göra sig av med VD Thomas Friis Konst: 4 miljoner i pensionsavsättning, 2 miljoner i avgångs- ersättning och sex arbetsbefriade månadslöner. Det sköttes under stor tystnad, som det mesta av den kom-munala och regionala Bryssel- verksamheten i Central Sweden, East Sweden, Mid Sweden, North Sweden och Småland Blekinge South Sweden. Organisationen Sveriges kommuner och landsting har förstås också folk på plats.
Dessa kommunala Brysselkontor fyller en funktion; de ordnar studiebesök för svenska politiker, tjänstemän, företagare, lärare och elever. Men den saken skulle kunna ordnas på ett betydligt billigare och bättre vis än genom alla dessa kommunala filialer.
Förresten ska Kalmar-Kronoberg öppna kontor i Shanghai, med hjälp av EU-bidrag som delats ut i Sverige.
Någon som tycker att det är kommunal kärnverksamhet?
"Det är sällsynt att man får valuta för pengarna