Hitta drömresan

Massor av Sistaminuten finns här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

100117: Utred euron

Annons:
Frukta greker som kommer med gåvor, varnade redan romaren Vergilius, apropå det ökända tricket i Troja.
Drygt 2000 år senare bar grekiska politiker fram finputsade siffror på sitt budgetunderskott: 3,7 procent. Lite väl finputsade, skulle det visa sig. Fusksiffror. Underskottet är nog snarare 12,5 procent, erkände man i oktober.
Minst! röt EU-kommissionen.
ECB-chefen Trichet sade i torsdags att grekerna får reda upp, själva. Men om man tillåter en grekisk härdsmälta kan finansaktörer börja bliga misstänksamt mot andra krisande EMU-länder, med höjda lånekostnader för dessa som följd. Och därmed hotar fler härdsmältor.
Grekland, landet som aldrig borde ha släppts in i EMU, avslöjar sig som den trojanska hästen som hotar att slita sönder eurozonen inifrån.
Samtidigt som detta sker, går tre företrädare för Moderaterna, Centern och Kristdemokraterna ut och efterlyser en ny eurodebatt och en ny "Calmforsutredning" (DN 14/1).

Det krävs mod och höga principer för ett sådant utspel.
Visserligen blev svenska folket mer positivt till euron under 2009. Ja-sidan leder, rentav. Men EMU är sannerligen ingen kioskvältare.
Dessutom tyder ingenting på att folket gick miste om guld och gröna skogar genom sitt nej 2003. Visserligen har handeln i eurozonen ökat väsentligt, men ekonomiprofessor Lars Calmfors hävdar att detta inte kan översättas i stora inkomstökningar, och att Sverige hursomhelst har ökat produktiviteten mer än de stora EU-länderna (DN 15/1).
Teorin om att ett EMU-utanförskap dramatiskt skulle minska Sveriges politiska inflytande i EU verkar inte heller hålla. Och kronans karaktär av "skvalpvaluta" har visat sig vara till fördel i kristider: kronfall stärker exporten.

Men ett utanförskap har även nackdelar. Devalverad valuta - vilket kronfall innebär - dopar näringslivet. Nödvändig effektivisering uteblir. Importvarorna blir förstås dyrare. Sverige blir, som utlandsresenärer märker, fattigare i längden, jämfört med omvärlden.
De ekonomiska för- och nackdelarna väger ganska jämnt. Men det finns andra EMU-dimensioner än snäv ekonomisk egennytta. Politisk integration är en kraft för fred, samarbete och tolerans - kvaliteter som i längden är välståndsbyggande i alla avseenden.
De borgerliga partiernas vilja att ta i frågan är därför välkommen. De kommer dock inte att få med sig Socialdemokraterna, trots partiets EMU-positiva hållning. S har ju sina motsträviga koalitionspartners att tänka på. Så någon euroomröstning lär det inte bli under kommande mandatperiod.
Men en ny utredning och en vital EMU-debatt - det har Sverige verkligen allt att vinna på.
Annons:
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Mest lästa ledare
Annons:
Fler mest lästa ledare
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader