Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
En del av den nya amerikanska ambassaden i Bagdad, fotograferad från baksidan.

Anna Dahlberg: Där för att stanna

BAGDAD. Jag ber att få bli körd till den nya amerikanska ambassaden i Gröna zonen. Detta hemlighetsfulla bygge kommer att bli världens största ambassad, lika stort som Vatikanstaten.

Fascinerad färdas jag längs den aprikosfärgade muren som aldrig tycks ta slut. När jag frågar om det går för sig att stanna och ta bilder blir det ett bestämt nej. Om det beror på säkerhetshänsyn eller mer politiska hänsyn kan jag inte avgöra.
Mycket kring den nya supersize-ambassaden tycks hursomhelst höljt i dunkel. Inflyttningsdatumet exempelvis har skjutits upp flera gånger, och nu heter det att flytten troligen kommer att inledas någon gång under det första halvåret 2008.
Området var ursprungligen tänkt att rymma 21 byggnader – däribland en biograf, affärer, restauranger och en brandstation – men behoven sägs nu kräva ytterligare tillbyggnader.
Det är svårt att missa symboliken i upprättandet av en gigantisk amerikansk ambassad i Bagdads hjärta. Det sänder inte precis signalen att USA tänker lämna Irak så fort säkerhetsläget tillåter. Ett annat tecken på att USA planerar för en långvarig närvaro i Irak är förberedelserna för att behålla sex bestående (”enduring”) baser i Irak.
Logiken bakom dessa planer talar för sig själv.
Till att börja med räknar USA med att behöva ha kvar vissa styrkor i Irak under ett betydande antal år, som ett skyddsnät. Men USA vill förstås få något tillbaka också efter att ha offrat så många miljarder och så mycket blod i ett tröstlöst krig. Irak ruvar på världens tredje största oljereserver och är ett nyckelland i det strategiskt viktiga Persiska viken. Genom att knyta Irak till sig som allierad skulle USA kunna mota tillbaka Irans växande inflytande i regionen.

Priset för dessa
ambitioner riskerar dock att bli högt. I slutet av nästa år löper FN-mandatet i Irak ut och USA och Iraks regering kommer i stället att förhandla fram ett bilateralt avtal som ska diktera villkoren för USA:s framtida närvaro i landet. En första principuppgörelse om detta strategiska partnerskap – som bland annat väntas innehålla en gräddfil för amerikanska investerare – undertecknades i slutet av november.
Mitt intryck efter två veckor i Irak är att dessa avgörande förhandlingar har satt munkavle på USA. Amerikanska tjänstemän medger att de är enormt frustrerade över al-Maliki-regeringens passivitet, men i stället för att slå näven i bordet låter de ofta som presstalesmän för nämnda regering.
Det dras paralleller till USA:s medborgarrättskamp, till kvalen innan konstitutionen kom på plats och det ena med det tredje. Som om det vore USA:s uppgift att komma med ursäkter för al-Maliki-regeringens oförmåga att leverera!

Faktum är att Iraks regering inte har lyckats driva igenom en enda av de avgörande lagar som skulle kunna skapa försoning i landet: exempelvis av-baathifieringen, fördelningen av oljan, grundlagsändringarna och lokalvalen.
Länge hette det att säkerhetsläget gjorde det omöjligt att komma vidare i den politiska processen. Nu vet jag inte vad al-Maliki skyller på. För Irak är det hursomhelst fatalt att ha en regering som aldrig tycks missa ett tillfälle att missa ett tillfälle.
Det nya lugnet i Irak har skapat en unik möjlighet att få till stånd en fredlig uppgörelse mellan shiiter, sunniter och kurder. Men detta fönster kan snart blåsa igen om regeringen fortsätter att rulla tummarna.
I det ljuset känns den amerikanska flatheten och hands off-attityden direkt oansvarig. Kanske är det så som vissa hävdar att USA inte har några egentliga påtryckningsmöjligheter på Iraks regering längre.
Jag misstänker dock att USA ligger lågt för att inte störa nästa års strategiska partnerskapsförhandlingar. Det är i så fall illa – både för USA:s soldater, som riskerar livet varje dag på fältet, och för alla stackars vanliga irakier som förgäves väntar på ett slut på våldet.

Publicerat 14 december 2007
Uppdaterad 14 december 2007
Tyck till
Det finns 19 kommentarer på artikeln
Kommentera direkt

Sag just pa TV nyheterna i USA om en muslim som hade mordat sin dotter for att hon inte ville bara sloja. Det sager allt, mer behover inte sagas, men jag hoppas att mordaren far dodsstraff.

USA har FNs mandat att gora vad de gor i Irak. Trots det tycker jag inte langre att Irak ar vart en enda USA soldats liv eller en cent av mina federala skattepengar. Den irakiska regeringen ar vardelos, Iran trycker pa med sjalvmordsbombare och terrorister och den religiosa konflikten fortsatter. Eftersom resten av varlden inte bryr sig om det med annat an tomt snack, sa borde USA ocksa ta hem sina trupper och lata problemet losas av sig sjalvt. USA har gjort tillrackligt stora uppoffringar som varldspolis som det ar.

Det ar inte mojligt.

Vad är det isf som är så hemskt med det? Skulle vi svenskar betala mer än vad som var absolut tvunget? Skulle spanjorerna, kineserna eller chilenarna? Ingen vill betala mer än nödvändigt & alla försöker få till så fördelaktiga handelsavtal som möjligt...so what´s the big deal?
Dessutom...JA, det finns m¨nga, bland annat här, som envist hävdar att USA är ute efter Iraks olja. Och enligt min definition innebär "vara ute efter" att man helt enkelt "knycker" den - inte att man betalar den till ett pris som man kommit överens om..

Hanshans
50 år efter koreakrigets slut har USA forfarande trupper kvar i Sydkorea. Tänk efter före du skriver. Om möjligt.

Hanshans den 14 dec 2007 kl 17:28

Jag har for mig att USAs oljebehov tacks mest av egen produktion och import fran Mexico och Canada. Det kan vara lite import fran andra producenter. USA exporterar olja till Japan.

Hanshans den 14 dec 2007 kl 17:28
Du har ratt att USA inte behover Iraks olja, men resten ar fel. Det finns omkr 40 oljeproducerande lander och "kontroll av Iraks olja" har ingen betydelse i sammanhanget. Alla vill salja sin olja.

Anna: Iraks regering har demonstrerat att den inte kan utratta nagot. Om USA foljde ditt forslag att blanda sig mera in i Iraks inre angelagenheter skulle det bli ramaskri fran alla USA-hatare. Vid det har laget tycker jag nastan att USA borde skriva av Irak och mellanostern, ta hem trupperna och lata Irak losa sina egna problem med FNs, EUs och de tappra och allvetande svenskarnas hjalp. Det ar pa tiden att resten av varlden visar vad den duger till.

"Alla äckliga vänster-terror-romantiker som envist hävdar att USA stjäl all Iraks olja kan väl komma med lite (trovärdiga) källor på detta."

Det finns ingen som påstår det. USA är i Irak främst för att K O N T R O L L E R A landets olja. Det är en sjuhelvetes skillnad från att skeppa hem oljan till USA. USA:s oljebehov täcks redan till stor del av inhemsk produktion, Saudiarabien och oljeproducenter vid Atlanten (Venezuela, Angola, Nigeria är några).

Kontrollen över oljan gör att Vita huset exempelvis kan driva igenom fördelaktiga handelsavtal. Alla länder behöver olja, och alla dessa länder måste komma överens med företag i händerna på amerikanska eliter som står Vita huset nära, och de måste samsas med Vita huset.

Alla äckliga vänster-terror-romantiker som envist hävdar att USA stjäl all Iraks olja kan väl komma med lite (trovärdiga) källor på detta. Enda jag hört är att oljan betelas på samma sätt som vanligt men jag är väl vilseledd av den amerikansk-sionistiska världskonspirationen förstår jag!?
Och till dem som hela tiden pratar om att ni hoppas USA mfl. kommer förgöras inom en snar framtid - ni är rent ut sagt äckliga & jävligt patetiska! Gör nåt åt det själva då eller är det bara kul att verka lite "revolutionär"?
Men det är väl klart, ni är väl som så många andra alldeles för fega för att göra annat än prata massa dynga..
1 2 Nästa
För att anmäla ett inlägg, klicka på Anmäl inlägg
BLOGGBLOGGMed ledar- och debattredaktionen
Vem vinner 2010?
Sök ledare