Skriv ut Skriv ut Textstorlek: Textstorlek 1 Textstorlek 2 Textstorlek 3
Sverigedemokraterna är en regional företeelse i Skåne och Blekinge. Trots det kan partiet få en plats i riksdagen om det lyckas få 8000 fler röster.

Integrera Skåne

Vad är det för fel på skåningarna? 8,1 procent av väljarna i Skåne läns södra valkrets säger sig stödja Sverigedemokraterna, enligt en opinionsundersökning av Synovate (DN 17/7).
Det innebär att det räcker för Sd att vinna ytterligare 8000 röster för att få över 12 procent i valkretsen och därmed plats i riksdagen, oavsett om man kommer över fyraprocentspärren.
Men samtidigt som Sverigedemokraterna rycker närmare riksdagen visar SOM-institutets stora undersökning att svenskarna i allmänhet är mer positiva till flyktingmottagande än på länge.
Det här understryker än en gång att Sd är en regional företeelse i Skåne och Blekinge.

Det intressanta
med Sverigedemokraternas styrka i Skåne läns södra valkrets är att det inte alls stämmer överens med den vanliga bilden av vilka som röstar på Sverigedemokraterna. Här handlar det inte om arbetslösa varvsarbetare och gamla missnöjda socialdemokrater, utan om människor i välmående landsbygdskommuner och villaförorter som Kävlinge, Sjöbo, Lomma, Staffanstorp och Vellinge. Kommuner som dessutom utmärks av få invandrare.
Vi talar om vad Göran Hägglund skulle kalla "verklighetens folk".
Det som förenar partiets sympatisörer är inte heller någon rasistisk ideologi utan att de ser invandringen som orsaken bakom arbetslöshet, brottslighet och problem i vården.
När man ska förklara Sd:s väljarstöd, och varför vanlig medelklass kan tänka sig att rösta på partiet, brukar det handla om den misslyckade integrationen av invandrare. Det är ju därför partier från höger till vänster tävlar om vilka som har de skarpaste förslagen för möta "integrationsproblemen".

Visst finns det problem med arbetslöshet bland invandrare, men det handlar ju snarare om dåliga regler och diskriminering, än om invandrarna själva. Och med tanke på sammansättningen av Sverigedemokraternas potentiella väljarstöd borde man nog vända på frågeställningen.
Problemet kanske snarare är att delar av den skånska medelklassen inte är särskilt välintegrerad. Man har svårt att anpassa sig till det omgivande samhället och håller sig helst på sin kant.
I stället för att acceptera det mångkulturella samhället sitter man i sina villor och oroar sig. Det är så farligt i Malmö, och man vet aldrig vad som kan hända om man går över Möllevångstorget på kvällen. För människorna där är ju inte som vi, resonerar somliga.
Det är klart att de lockas av ett parti som förutom främlingsfientligheten utmärks av sin nostalgiska bild av ett Sverige där alla var blonda och glada, Kockums byggde tankfartyg och höjden av äventyr var att ta färjan till Danmark.
Det om något är ett integrationspolitiskt haveri. Skärp er, skåningar!

Av Ledarredaktionen
ledare@expressen.se

Publicerat 18 juli 2009
Uppdaterad 18 juli 2009
Tyck till
Det finns 508 kommentarer på artikeln

Till Pirog.
Jag känner så gott, som alla i SD ledningen, även ordföraren. Jimmy Åkesson, har jag träffat och hälsat på ett par gånger, vi är då kamrater, jag var med i det gänget innan ND kom igång 2001
Mark Abramsson känner jag också mycket väl, Det Du säger att ND attakerade böögparaden, är bara "Bluff" "Bluff" och åter "Bluff". ND protesterade mot att dessa hade med sig småflickor i paraden där de bar på en med skylt, med texten, lilla Ulla är bara 10 år" ( detta är barnpornografi )
ND:arna satt uppe i backen, med sina plakat ( fredlig demonstration ) I böögparaden kom det en lastbil sakta rullande med AFA-iter, som hade små gjutesäckar med sten med sig. Och det var dessa, som attakerade ND:arna med stenkastning, dessa hade inget annat val att göra än att skydda sig själva genom att springa mot dessa stenkastare, bögar och flator sprang åt alla håll. Det är filmat och kameran ljuger inte! Sagt de sag

Till Pirog.
Jag känner så gott, som alla i SD ledningen, även ordföraren. Jimmy Åkesson, har jag träffat och hälsat på ett par gånger, vi är då kamrater, jag var med i det gänget innan ND kom igång 2001
Mark Abramsson känner jag också mycket väl, Det Du säger att ND attakerade böögparaden, är bara "Bluff" "Bluff" och åter "Bluff". ND protesterade mot att dessa hade med sig småflickor i paraden där de bar på en med skylt, med texten, lilla Ulla är bara 10 år"
ND:arna satt en bit därfrån, med sina plakat ( fredlig demonstration ) I böögparaden kom det en lastbil sakta rullande med AFA-iter, som hade små gjutesäckar med sten med sig. Och det var dessa, som attakerade ND:arna med stenkastning, dessa hade inget annat val att göra än att skydda sig själva genom att springa mot dessa stenkastare, bögar och flator sprang åt alla håll. Det är filmat och kameran ljuger inte! Sagt de sag

jo4jje,

Vad tycker du om att även Sverigedemokraterna kallar er en sektliknande nazistgrupp? När inte ens ett konservativt, främlingsfientligt parti anser er rumsrent, finns det inte anledning till att tänka över vilken grupp man är med i då?

Er nuvarande partiledare blev ju för övrigt dömd till fängelse för våldsamt upplopp när NDU attackerade Prideparaden och misshandlade deltagare där. Han blev ju friad från misshandeln till slut, men inte från våldsamt upplopp.

Är det demokratiskt i dina ögon? Vilken signal sänder det ut att ha en partiledare som är dömd för att sådana brott?

Kirren (24 jul kl 13:38): Det stämmer, om man med "ingen" menar de etablerade tyckarna. Du har ju gjort det även tidigare, och jag har under flera års debatterande i sådana här kommentarspalter om och om igen försökt att påtala bland annat detta som en av nackdelarna med massinvandring. Inte nog med att bostäder blir överlag dyrare till följd av att efterfrågan blir mycket större än utbud, när stora mängder människor årligen anländer och väntar att det finns färdiga lägenheter att bara flytta in i. Det blir rentav skenande bostadspriser i de få områden som har undgått mångkulturens tvivelaktiga "välsignelser". Du och jag är inte heller ensamma om att ha tagit upp de här aspekterna, det finns många fler som i liknande debatter har påpekat ökade bostadspriser som en av massinvandringens baksidor. Desvärre väger våra åsikter lätt i den allmänna beslutsprocessen.

Till Pirog
Jo detta kom, som en mycket stor chock för hela partiet och även mig. Jag kände både Tor och Anna. Jag träffade Tor en vecka innan denna händelse. Tor var mycket stressad enligt min egen bedömning, så för mig blev det en väldigt stor "chock", så mycket som han jobbade för partiet. De
lever nu särbo. Att det skulle finnas en till ND:are, som misshandlat sin fru, har jag aldrig hört talas om. Men ND är ett sådant parti, som anser att alla världens folk med olika religioner, borde bo i sina egna länder, och leva, som de vana och vill därvid. Sverige är så gott, som totalföstört nu med denna mångkultur, som bara skapar osämja, missnöje och osäkerhet, som så småningom i flesta fall leder till inbördeskrig. Och i vårat fall så är det politikerna, som är dom skyldiga.
Den islamska och kristna religionen kan aldrig leva ifred. Jag mins Biafra 1970! Sagt de sag!

Pirog 23 jul 16:17
Socialdemokraternas kristna broderskapsrörelse värvar medlemmar från den islamiska sfären. På så sätt får muslimer politisk erfarenhet för att starta sina egna islamiska partier. Icke-islamiska partier förbjuds. Hedersmord blir tyvärr allt vanligare i Sverige. HM är kanske inte bara typiskt för islam men begreppet myntades av Fadimes far under rättegången. I Sverige börjar det bli vanligare med monokulturer, dvs stater eller områden där det endast bor en kulturgrupp med sina egna regler och lagar, t ex muslimska områden. En särskild shariadomstol för muslimer har funnits sedan ca 10 år tillbaka i Rosengård, Malmö. Shariadomstolen dömer endast i familjemål, så alla sharialagar praktiseras inte ännu men det är ju bara en tidsfråga. Samtliga riksdagspartier vill att Turkiet som inte har mänskliga rättigheter ska bli medlem i EU. Man tycker alltså att det inte räcker med den enorma massimmigrationen, framförallt av muslimer som redan sker till Europa idag.

Rabarber
Och vad jag ville ha fram var att invandringen även för med sig högre boendekostnader för folk här i landet, det är det ingen som tagit med i kostnaderna för invandringen!

jo4jje,

Vad tycker du om ditt eget parti då? Nationaldemokraternas två senaste partiledare är ju dömda för våldsbrott, den förre för att ha misshandlat sin fru. Är det inte bara muslimer som sysslar med sånt i din värld?

Rabarber,

Jag har ett annat förslag. Flytta till något av de länder som inte är mångkulturellt och som enligt dig alltså borde vara paradis på jorden. Du har väl några östländer kvar i Europa, men du får nog söka dig ännu mer österut för att hitta ditt drömland.


SD fick 24% av rösterna i senaste valet i Almgården, ett
höghusområde som ligger ett stenkast intill Rosengård
och den stora moskéen.
Det är här SD har det största stödet i Skåne, dvs i ett
välordnat arbetarklassområde som har daglig kontakt
med mångkulturen. Likaså har SD ett stort stöd i
Landskrona, i senaste kommunalvalet fick SD 22%.

Expressens ledare ger inte en riktigt sanningsenlig
bild av vilka som främst stöder SD i Skåne, det är de
som lider mest av mångkulturen som röstar på SD.
Vem vinner 2010?
Sök ledare