Reclaim Rosengård började lugnt. Men sedan fortsatte gatufesten med stenkastning, skadegörelse och bränder. När aktivisterna lämnat stadsdelen tog de lokala ungdomsgängen över - med anlagda bränder och skadegörelse som följd.
Efter att aktivisterna förflyttat sig från Rondellen till den närliggande Preemmacken fortsatte gatufesten ganska lugnt. Aktivisterna höll tal och spelade musik och deltagarna dansade medan polisen på avstånd bevakade gatufesten.
Strax innan tio på kvällen kastade några av aktivisterna flaskor och brandfacklor mot polisen.
En av talarna för Reclaim Rosengård uppmanade då aktivisterna att ta det lugnt.
- Vi är inte här för att bråka eller göra dem illa.
Vände plötsligt om
Mindre en timme senare avbröts gatufesten och aktivisterna uppmanade deltagarna att bege sig in mot stan.
Deltagarna började sin vandring in mot stan men längs vägen vänd de sig plötsligt om och sprang mot polisen. De bröt upp gatsten som de kastade mot polisen.
Polisen och aktivisterna begav sig sedan tillbaka till området kring Preemmacken och deltagarna fortsatte att kasta gat-sten mot polisen.
Utemöbler på McDonald's slängdes ut i vägen och deltagare kastade rökfacklor som tände eld på buskar.
Vänsterakitva extremister deltog och polisen visste i förväg att AFA skulle delta.
Vid tolvtiden började det lugna ner sig och antalet aktivister började avta. Trots tumultet med stenkastning tycker polisen att kvällen varit ganska lung.
- Det har inte varit så våldsamt och att det har gått bra, sa Lars-Håkan Lindholm, presstalesman vid Skånepolisen sent i går kväll.
Gängen slog till
Vid midnatt hade polisen börjat pusta ut efter "gatufesten".
Då slog de ungdomsgäng från Rosengård som hållit sig lugna den senaste tiden till.
- Det samlades 150- 200 ungdomar vid rondellen och de försökte provocera polisen genom att bland annat anlägga flera småbränder, säger Lars-Håkan Lindholm.
- De ville väl visa sin makt och försöka få oss att gå in i området.
- Men vi höll oss avvaktande och bedömde det som att det inte fanns någon risk för att bränderna skulle spridas.
Ungdomarna slog också sönder en ruta på Shell-macken intill rondellen och vandaliserade en busskur.
- Det var spänt läge ett tag, men vi fortsatte med vår avvaktande hållning, säger Lars-Håkan Lindholm. Vid halv tretiden i natt hade de flesta gett sig av och läget var relativt lugnt.
Ingen greps eller omhändertogs i samband med nattens oroligheter.