Storlek på text:
Skriv ut text
AVVAKTANDE. Polisen på plats vid ESF i Malmö hade fått order om att ta det lugnt och inte provocera eventuella
våldsverkare. När aktivister krossade rutor och sprejade ned fasader fick de i stort sett hållas ostörda. Foto: Leprince Tomas AVVAKTANDE. Polisen på plats vid ESF i Malmö hade fått order om att ta det lugnt och inte provocera eventuella våldsverkare. När aktivister krossade rutor och sprejade ned fasader fick de i stort sett hållas ostörda. Foto: Leprince Tomas

Skyll inte på individer!

Annons:
När polisen handfallen och beordrad står och tittar på när aktivister sprejar ner centrala husväggar och krossar fönsterglasen till småföretagarens verksamhet är det svårt att förstå varför skattepengar har fått bekosta ett konvent som ESF.
Klimatförändringar, global rättvisa och integritetsfrågor. Bland alla seminarium, kulturevenemang, möten mellan människor och viljor att förändra världen, är det polisens insats - och bristen på den - som kommer att ihågkommas från årets upplaga av European Social Forum i Malmö.
De fördömande tonerna om skadegörelsen är svaga från arrangörerna. Att SEB:s kontor fått glasrutorna krossade verkar ingen sörja över. Det är lätt att från vänsterhåll kräva kollektivt ansvar när det gäller miljöförstörelse eller social rättvisa, men när enskildas egendom förstörs är det underligt hur snabbt ansvaret läggs över på individnivå.

Helgen i Malmö
har inte bara inneburit skadegörelse. Myller av människor på gatorna iklädda gröna och vita konferenslappar kring halsen, lustiga hattar blandas med kostymer och pärlhalsband där bäraren antingen har en karta i handen eller förläget frågar efter vägen till folkets hus, Möllevångstorget eller Rosengårds centrum. Med ljumna kvällar under infravärme och gatumusik i vartannat hörn känns den borgerliga svenska reserverade stelheten främmande och vänsterromantiken lockande.
Vänsterromantikens lockelse avtar vid en närmare granskning, ESF har gett plats för grupper som försvarar FARC-gerillan, som kräver legalisering av kokablad eller menar att frihetskämpar felaktigt kallas för terrorister, sida vid sida med LO, vänstern och SSU. Politiskt inkorrekta ämnen har behandlats jämte de korrekta, och kanske är det höga taket viktigt för ideologiska diskussioner.
Frågan är om det egentligen går att ta den "sociala" rörelsen på allvar när vänsterromantiken också är våldsromantik?
Uppenbarligen tycker den politiska majoriteten i Malmö det. Två och en halv miljon av stadens budget har gått till arrangemanget, och det utan att räkna kostnader för lokaler, renhållning, polisinsatser och övrig personal. För att inte tala om den skadegörelse staden råkat ut för under helgen eller uteblivna skatteintäkter när affärer tvingats stänga på grund av demonstrationerna.

Den solidariska vänstern
borde genast ta sitt kollektiva ansvar och ersätta dem som råkat ut för skadegörelse. Malmös politiska majoritet borde föregå med gott exempel när de nu förfogar över våra egna gemensamma medel.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ KVP.SE
Annons:
Annons:
SANKTAN

Har du gjort ett nickmål någongång? RÖSTA!

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du gjort ett nickmål någongång? RÖSTA!

Världens bästa lirare Kolla in bilderna!

Vad kan du om Sanktan? Testa dig här!

Nu startar Sanktan! Fota matcherna - och skicka till oss. Du kan synas på sajten!

Sanktan.se Hitta allt om ungdomsfotbollen i Stockholm, Skåne och Göteborg!

Senaste nytt
Annons:
Dagens webbfråga

Hur tar du dig till jobbet?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Hur tar du dig till jobbet?

Tävling
SPORT
Annons:
NÖJE
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
TIPSA KVP

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader