I går morse begicks ett lika professionellt som gigantiskt rån strax utanför Köpenhamn.
Rånet är en kopia av hur det gick till när värdehanteringsfirman Loomis rånades i april tidigare i år.
Då kom rånarna över 62 miljoner danska kronor. I går kan de ha kommit över 77 miljoner.
På Dansk Vaerdihantering A/S i Bröndby väster om Köpenhamn satt ett tiotal personer och arbetade i går natt. Vid halv fem-tiden störtade plötsligt en grävmaskin på larvfötter igenom en innervägg, skriver Ekstrabladet.
Ett tiotal brinnande sopbilar och ens tor mängd fotanglar placerades ut för att förhindra polisens utryckning. Foto: Mogens Flindt/Scanpix
Här på Danska Vaerdihantering i Köpenhamnsstadsdelen Bröndby störtade rånarna genom väggen med en grävmaskin. Foto: Mogens Flindt/Scanpix
Grävmaskin genom väggen
Grävmaskinen hade körts in i grannfirmans lagerhall genom en port som rullats upp inifrån via ett inslaget fönster.
Fyra till sex maskerade rånare med kalashnikov sprang sedan in på värdehanteringscentralen. Personalen flydde in i ett personalrum.
Bytet kan vara 77 miljoner
Rånarna fick med sig ett ännu okänt miljonbelopp och flydde sedan åt olika håll i tre mörka bilar.
Flyktvägarna var klara, då de hade preparerat de flesta gatorna i Bröndby och utfarten från den närmsta polisstationen med fotanglar och ett tiotal brinnande sopbilar på tvären på gatorna.
Flera polisbilar som ryckte ut strax efter 04.30 fick punktering av fotanglarna.
Rånarna kan ha kommit över 77 miljoner danska kronor, den summa som värdehanteringsfirman i genomsnitt hanterar varje dygn från bland annat Coop och Dansk Supermarked.
Tillvägagångssättet är till förväxling likt hur en annan dansk värdehanteringsfirma, Loomis, blev rånad natten till 1 april i år. Bytet då blev det största i den danska rånhistorien, 62 miljoner danska kronor.
Sprängladdning hittades
Likheterna med gårdagens rån är flera: En vägg forcerades och fotanglar spreds ut på gatorna. Dessutom sattes en moped i brand och en större sprängladdning hittades på en närliggande tågstation.
Sent i går kväll hade dansk polis ännu inga spår efter gärningsmännen, mer än en utbränd bil som kan ha använts vid rånet.