STRÖMSNÄSBRUK. Poliserna slösade inga skott på de båda övergivna kattungarna.
I stället halshöggs djuren och slängdes bort.
Nu har länspolismästaren i Växjö beslutat inleda en förundersökning mot de två inblandade poliserna.
Ett par hittade i söndags en katthona med tre levande ungar övergivna i en låda i skogen mellan Hinneryd och Torpa.
Polisen hade inte tid
Paret ringde polisen, som sa sig inte kunna prioritera fallet men om de hann skulle de hämta upp ungarna senare.
Fyra bekanta till makarna åkte då till platsen för att tills vidare ta hand om kattfamiljen. Efter långt letande i mörkret gjorde man en fruktansvärd upptäckt.
Fick död katt i ansiktet
– En av oss som letade fick plötsligt en död katt i ansiktet. Den hängde i en gren där den troligen fastnat när poliserna skulle slänga bort den efter det förfärliga avlivandet, säger Kvällspostens källa, som vill vara anonym.
Nära lådan låg en annan unge halshuggen medan en tredje hade självdött och mamman försvunnit.
Hade ”omhändertagits”
Hemkomna efter chocksynen ringde man polisen och undrade om djuren blivit omhändertagna.
– Jodå, de var omhändertagna. Men man sa inte att de var halshuggna och bortkastade. De visste ju inte att vi varit där, säger vår källa.
Katterna ska obduceras
Djurskyddsinspektören i Markaryds kommun har nu anmält fallet till länsveterinären i Växjö, Björn Dahlén, samtidigt som kattungarna skickats i väg för obduktion.
– Men jag har inte hunnit fatta några beslut. Rent allmänt får en övergiven katt avlivas av jakträttsinnehavare med ett skott direkt i huvudet eller med en injektion hos veterinär. Handlar det om halshuggning förstår jag att det finns de som är upprörda, säger Dahlén.
Kronobergspolisens informationschef, Robert Loeffel, säger att katterna avlivats med stöd av djurskyddslagen.
Skar halsen av ungarna
– Men jag vet inte hur avlivandet skett. Det kanske obduktionen kan visa. Någon förundersökning för djurplågeri mot någon polis är inte inledd, säger han.
Utredningen om vem som satt ut kattfamiljen i skogen är nedlagd i brist på spaningsuppslag.
Under torsdagseftermiddagen fick länsveterinären i Växjö en preliminär obduktionsrapport från Statens Veterinärmedicinska anstalt. Den visar att båda kattungarna avlidit till följd av yttre våld mot huvudet. Det stämmer med de uppgifter polismännen lämnat till sina chefer - först har de slagit kattungarna i huvudet och sedan skurit halsen av dem.