Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
[b]LURADE DÖDEN.[/b] Carina Melchior lurade döden - och läkarna - och är på väg tillbaka till ett normalt liv. Foto: Danmarks Radio [b]LURADE DÖDEN.[/b] Carina Melchior lurade döden - och läkarna - och är på väg tillbaka till ett normalt liv. Foto: Danmarks Radio

Miraklet i Danmark: Hon vägrade att dö

Annons:

I Danmark kallas hon "Flickan som inte ville dö".

Efter en svår trafikolycka förklarade läkarna att allt hopp var ute för 19-åriga Carina Melchior.

Föräldrarna hade tagit farväl och gått med på att donera dotterns organ när hon plötsligt vaknade upp.

Fallet med den dödsdömda Carina berättades i veckan i en dokumentär i dansk tv och har skapat debatt om vård i livets slutskede och om organdonationer.

Carina Melchior kraschade med sin bil i oktober förra året och bara tre dagar efter olyckan menade den ansvarige överläkaren på sjukhuset i Århus att hennes hjärnfunktion var på väg att avta och att hon skulle sluta som en grönsak om hon överlevde.

Läkarna frågade familjen om de kunde tänka sig att donera Carinas organ när hon dog och de gav sin tillåtelse.

Planerade begravningen

Men Carina dog inte - trots att läkarna slutade med medicineringen och med det livsnödvändiga hjärndränaget. Därefter sa familjen ja till att respiratorn stängdes av.

Föräldrarna och syskonen hade tagit farväl av Carina och börjat planera begravningen när de plötslig fick ett samtal från sjukhuset om att flickan hade börjat oväntade rörelser och man återupptagit behandlingen.

Vaknade långsamt upp

Carina vaknade långsamt upp och är i dag så pass frisk att hon återupptagit sin favorithobby, att rida. I dokumentären berättar hon själv att hon så småningom hoppas kunna utbilda sig till något inom grafisk design.

Men efter sitt mirakulösa uppvaknade har Carina fortfarande lång väg kvar. Hon har svårt med korttidsminnet och med sociala kontakter och hon tränar varje dag på en rehabiliteringsklinik.

Läkaren bröt samman

Läkarna på sjukhuset i Århus har erkänt att de begick ett misstag när de antog att Carina var döende. Den ansvarige överläkaren har, efter det att fallet uppmärksammats, brutit samman och nu sjukskriven på obestämt tid.

Familjen har nu anmält sjukhuset och läkarna. Pappan Kim Melchior menar att läkarna var alltför intresserade av att Carinas organ skulle lämnas till donation.

- Det känns bra att Carinas fall nu sätter fokus på banditerna i vitt, säger han till tidningen Ekstrabladet. Tänk om någon av dem hade ställt sig på byns torg och sagt: "Jag har gjort mitt livs misstag och jag ber om förlåtelse."

- Men det ser man aldrig. De utgör en stat i staten, säger han.

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
KVÄLLSPOSTEN SPORT
Annons:
NYHETER
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SPORT
Annons:
TÄVLING
ALLSVENSKAN
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Har du eller vill du ha tatueringar?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du eller vill du ha tatueringar?

SPORT

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader