Den 5 juli dömdes Raoof Ataei, 47, och Leyla Ataei, 45, för mordet på sin dotters 20-årige pojkvän Abbas Rezai i Högsby 2005. Abbas blev skuren, slagen och skållad till döds.
Ursprungligen åtalades mamman, pappan och deras 23-årige son för mordet. I tingsrätten tog sonen på sig skulden, och dömdes till fyra års sluten ungdomsvård.
Men när han hade avtjänat sitt straff ändrade sonen – som hotades av utvisning – sin berättelse och sa att det var föräldrarna som genomfört mordet. Målet togs om i Göta hovrätt, som dömde Raoof Ataei och Leyla Ataei till fängelse i tio år och utvisning.
Sonens dom ändrades till medhjälp till mord och han får nu stanna i Sverige.
Inte förvånad
Både mamman och pappan har begärt att få domen prövad på nytt, men högsta domstolen meddelade på måndagen att paret nekas prövningstillstånd.
Advokat Karl Olof Wirell, som företräder Leyla Ataei, blev inte särskilt förvånad av beskedet.
– Högsta domstolen har sagt sitt, och både min klient och jag och alla andra får leva efter det.
Nya uppgifter
Karl Olof Wirell menar att det efter hovrättens dom framkommit uppgifter som kan motivera en resning.
– Min klient har lämnat ny information, säger han.
Vad är det för typ av information?
– Det handlar om ytterligare en gärningsman. Det är en manlig släkting som tidigare bara figurerat i utkanten av utredningen, nu hävdar mamman att han har haft betydelse för att det gick som det gick.
Abbas Rezai dödades 2005.
"Ganska unikt"
Men denna information har inte ingått i högsta domstolens prövning. När frågor om prövningstillstånd avgörs tas ingen hänsyn till nya uppgifter.
– Man tittar bara på hovrättens dom. Nu har det tillkommit uppgifter som kan ligga till grund för en resning och det menar jag är ganska unikt, säger Karl Olof Wirell.
Men Karl Olof Wirell har ännu inte fått i uppdrag att lämna in någon resningsansökan, och han vill inte uttala sig om en sådan skulle beviljas.
– Det vill jag inte spekulera i, säger han.
Kvällsposten har utan framgång sökt advokat Elizabeth Massi Fritz, som företrätt den mördade Abbas Rezais mamma.