Ystad planerar en ny storståtlig badanläggning - Ystad arena, med badet i anslutning till en upprustad Österportshall. Och det är klart att badhus är en del av den kommunala infrastrukturen liksom andra stora idrottsanläggningar.
Men skattepengar ska förstås satsas i så liten utsträckning som möjligt. Det är till exempel knappast en kommunal angelägenhet att bygga och driva äventyrsbad.
Klart att en kommun kan satsa alltså, men när man har pengar. När nya skattekronor kommer in eller man kan sälja av andra fastigheter. Eller ge till exempel byggrätter mot allmännyttiga investeringar.
Man blir betänksam att både moderater och socialdemokrater i Ystad är öppna för att höja skatten för att finansiera den nya arenan. Moderata kommunalrådet Kristina Jönsson är beredd att bygga även om det krävs en kommunal skattehöjning på 50-60 skatteöre. Då väljer hon ändå det billigare alternativet, Socialdemokraterna vill bygga ett flådigare äventyrsbad och måste rimligen höja minst 70 öre.
Det som gör dessa uttalanden lite våghalsiga är att vi vet att skatteintäkterna nu tvärstoppar och det kommer att vara flera synnerligen magra år för kommuner och landsting.
Organisationen Sveriges kommuner och landsting SKL skrev just ner sin prognos från i maj med fem miljarder för kommunsektorns skatteintäkter, visserligen ger det ändå 16 miljarder mer nästa år än i år.
Men bara att sköta kärnverksamheterna och hålla nödvändiga funktioner i gång kan bli svårt både för kommunerna och för Region Skåne och landstingen. SKL tror ändå på att finanskrisen ger minskade lönehöjningar, men det är ju inte säkert - inte minst om skatterna höjs kan arbetstagarna förstås vilja kompensera sig.
Det kan inte uteslutas att det blir nödvändigt med justeringar av skattesatsen på både kommunal och regional nivå. Även om det förstås ska undvikas så länge det går, eftersom en skatteindragning i sig kan förvärra konjunkturen.
Om då Ystad startar på 50-70 öre kan det lätt på bara ett par år bli en jättehöjning för Ystadsborna.
Kanske är det trots allt klokast för såväl Ystad och andra kommuner med stora investeringsplaner framför sig att hålla i plånboken och vila på skattehöjningsspaken just nu. Läget är osäkert, det är inte dumt att vara lite klok och försiktig.