Valförlusten har tagit hårt på enigheten inom Socialdemokraterna. På ett helt annat sätt än tidigare partiinterna strider - minns "rosornas krig" - är spelfältet helt öppet och det pekas finger åt än det ena och än det andra hållet.
Mona Sahlin har hittills inte ifrågasatts öppet, men hon har fått det tommare omkring sig. Hennes bundsförvanter som till exempel Thomas Bodström och nu senast Urban Ahlin har på olika sätt försvunnit. Hon är ensammare än tidigare.
Det skulle kunna borga för en utveckling som i Moderaterna 2002. Minns att Bo Lundgren fick stanna långt in på 2003. Det var först när opinionssiffrorna började peka uppåt igen som man fick bråttom att göra sig av med Lundgren innan han hann att stärka sin position igen.
Socialdemokraterna planeras nästa år ha en extrakongress, precis som Moderaterna 2003.
När nu striden börjar nå offentligheten är Sahlin inte lika passiv som en gång Lundgren. I går la hon sin röst för att hela partiledningen ska ställa sina platser till förfogande - och att en valberedning ska börja arbeta redan i december.
Det kan bli det som räddar henne.
Men kan också blir startskottet för att hitta en motkandidat. Det som är hennes styrka är bristen på sådana.
De som lite profilerat sig nu visar på svagheten: Morgan Johansson, Ylva Johansson kanske Håkan Juholt är tidigt ute och just därför kanske inte tänkbara; Morgan Johansson ses nog snarare som en partisekreterare.
Andra finns utanför riksdagen, vilket är en brist: Pär Nuder, Ilmar Reepalu, Ilija Batljan, och numera Thomas Bodström.
Sven-Erik Österberg i riksdagen kan ses som aningen för lite förnyelse. Tomas Eneroth, Veronica Palm och Luciano Astudillo.
Och lika spännande som personfrågorna - fast kanske delvis beroende på dem - är vilken politik man ska gå till val på.
Ska det rödgröna samarbetet fortsätta, och i så fall med eller utan Ohly? Ska man sikta in sig på mitten och de breda folkgrupperna, eller ta några steg åt vänster?
Frågorna är många, och en mer övergripande är om Socialdemokraterna hinner ska en valvinnande profil till valet 2014. Just nu ser det knappt ut så.