Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Intressant seminarium i Almedalen. Marianne Larsson, Trine Grönlund, Ursula Hultkvist Bengtsson, Lena Ek och Pia Kinhult styr på olika sätt innovationsklimatet i Skåne. Foto: Peter J Olsson Intressant seminarium i Almedalen. Marianne Larsson, Trine Grönlund, Ursula Hultkvist Bengtsson, Lena Ek och Pia Kinhult styr på olika sätt innovationsklimatet i Skåne. Foto: Peter J Olsson

Ledare: Handla innovationer!

Annons:

Skåne är inget bolag, det är värt att komma ihåg. Det är inte region Skåne heller, än mindre Sydsverige och Öresunds­regionen - vad som händer beror inte på beslut i en företagsledning eller en politisk styrgrupp.

almedalen

Ändå blev det lite intressant när ett Almedalsseminarium om den skånska innovationen genomfördes i form av ett låtsat ledningsgruppsmöte för "AB Skåne". Deltagarna var fem kvinnor som på olika sätt styr innovationsklimatet i Skåne: Marianne Larsson på Teknopol, Trine Grönlund på Zen TV, Ursula Hultkvist Bengtsson från Medicon Village, miljöminister Lena Ek och Region Skånes ordförande Pia Kinhult.

Det var ju tur att man inte tillämpar kvotering i det tänkta bolaget.

Diskussionen blev lång och intressant, där miljöministern lyfte energifrågorna och Pia Kinhult avslutningsvis talade sig varm för innovationsupphandling som ett sätt att stimulera innovationsrik tillväxt.

Innovationsupphandling är på modet just nu, även Socialdemokraternas ekonomisk-politiska talesman Magdalena Andersson har talat varmt för saken, till och med i sitt Första maj-tal i Malmö.

Det är inte så dumt, det tyder på en känsla för att stat och kommun visserligen kan påverka hur produkter och tjänster utvecklas genom sin upphandling, men också att det ska finnas företag som deltar i dessa upphandlingar.

För, som jag skrev, Skåne är inget bolag och vad som händer här bestäms inte av politiker eller ens i breda överenskommelser, utan politikens roll är att skapa förutsättningar: Uppgiften ör främst goda kommunikationer - vägar, järnvägar, bredband och fungerande postväsende, men också ett utbildningssystem som både kan utbilda de som föds i landet och uppgradera kunskaperna hos dem som kommer flyttande hit.

Därutöver finns förvisso ett omfattande system av näringslivsstöd på alla möjliga sätt - och några omöjliga. Det går att få hjälp med det mest. Och det är säkert alldeles förträffligt. Och hjälper många - men verkligt nya och revolutionerande företagsidéer, sådana som aldrig känns igen av affärsutvecklare, måste också ha sin chans.

Sedan är det så att stat, landsting, kommuner och regioner historiskt sätt satsat lite pengar på såväl grundforskning som på direkt produktutveckling inom de egna verksamheterna. Forskningen har lämnats till universiteten, och utvecklingen, ja den sker lite slumpmässigt.

Här skulle mycket kunna vinnas till exempel om utveckling stimulerades inom den egna verksam ­ heten men att man sam ­ tidigt innovationsupp ­ handlade verksamheter.

Det vill säga om man vågar lämna ut något på entreprenad utan att i detalj bestämma hur det ska göras utan bara lämnar öppet för vad som ska åstadkommas.

Då kan det bli fart på det hela!

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
KVÄLLSPOSTEN SPORT
Annons:
Senaste nytt
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Tror du att Zlatan Ibrahimovic stannar kvar i sin klubb Paris Saint-Germain?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tror du att Zlatan Ibrahimovic stannar kvar i sin klubb Paris Saint-Germain?

SPORT
ALLSVENSKAN
Annons:
LÄSARPANELEN
Annons:
NÖJE
KULTUR
BLI UNGDOMSFÖRSÄLJARE
MEST LÄST I DAG
MEST SETT I DAG
TIPSA KVP

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader