När finansminister Anders Borg presenterade vårpropositionen i april sa han att "vintern är över och våren är här". Han menade att Sverige är på väg ur den ekonomiska krisen, men det finns en stor risk att vi blir snuvade på sommaren och rätt snart börjar frysa om fingrarna igen.
Författaren och idéhistorikern Johan Norberg har tillsammans med filmaren Martin Borgs och producenten Henrik Devell gjort filmen Överdos, som försöker förklara varför faran inte är över. Efter att it-bubblan sprack för tio år sedan sänkte den amerikanska centralbanken räntan till en rekordlåg nivå, vilket tillsammans med bland annat den amerikanska regeringens åtgärder för att öka låginkomsttagares möjligheter att låna pengar för att köpa en bostad ledde till en fastighetsbubbla.
När bubblan sprack och krisen kom sänktes räntorna igen för att stimulera konsumtionen, vilket återigen leder till att bostadspriserna går upp. Skillnaden den här gången är att västländernas budgetunderskott och statsskulder har ökat enormt på grund av alla stimulanspaket som genomförts för att rädda ekonomin. När bubblan spricker nästa gång kommer den sortens stimulanspaket därför inte vara möjliga att genomföra och räntorna kan inte sänkas mer.
Genom att inte låta dåligt skötta företag gå omkull och låta bättre rustade företag ta deras plats sätts marknadsekonomins mekanismer ur spel. Det är den amerikanska statens omfattande samröre med det privata näringslivet som är problemet, inte - som Michael Moore försöker framställa det i Kapitalism: en kärlekshistoria - marknadsekonomins misslyckande; det är korporativismens misslyckande.
Alliansregeringen har visserligen haft bra kontroll över den inhemska ekonomin och har inte låtit kostnaderna skena iväg som i USA och många av EU-länderna, men eftersom Sveriges export som andel av BNP är mer än 50 procent är Sverige väldigt sårbart för kriser även i andra länder.
En förnuftig hantering av statsfinanserna dämpar i alla fall fallet. Det är alltid en tröst.
I bästa fall har filmskaparna fel i sina förutsägelser, men de trendanalytiker som blev utskrattade för ett par år sedan när de varnade för den nuvarande finanskrisen medverkar i filmen och säger samma sak: vi har en bubbla och den kommer att spricka.
Effekterna av den sprickande bubblan blir emellertid enklare att hantera om vi tar hål på den innan den växer sig alltför stor.
Frågan är hur stor vi ska låta den bli innan det tar stopp.