Storlek på text:
Skriv ut text

Jan-Olof Bengtsson

Mot arbetslivet. Lika väl som aktivitet i orkestrar, karneval och annat studentliv bidrar till utbildningen är det nyttigt att få kontakt med arbets­livet redan som student. Foto: Lasse Svensson Mot arbetslivet. Lika väl som aktivitet i orkestrar, karneval och annat studentliv bidrar till utbildningen är det nyttigt att få kontakt med arbets­livet redan som student. Foto: Lasse Svensson

Det är bara att blåsa på!

Läs fler krönikor! Här är Jan-Olof Bengtssons samlingssida
Annons:
Jo, det är jättekul! I år har ett femtiotal högskolestuderande jobbat som studentmedarbetare hos Region Skåne inom ramen för utbildningen. Arbetstiden på mellan 5 och 15 timmar i veckan motsvarar så där 75 procent av ingångslönen.

Försöket har fallit så väl ut att Region Skåne nu siktar på att utöka till uppåt 200 studentmedarbetare. Allt medan privata företag också upptäckt vilken fördel det är att suga till sig välutbildad ung arbetskraft mitt under pågående studier. Exempelvis teknikkonsultkoncernen Epsilon med 1 400 anställda. Och livsmedelsjätten Findus. Företagen får ju dagsaktuella inblickar i nya rön, forskningsresultat och idéer från en högskolevärld man tidigare bara iakttog från sidolinjen.
I veckan presenterade Svenskt näringsliv i Skåne rapporten: "Första steget ut", författad av Erik Hultgren som kartlagt hur idén med studentmedarbetare slår i Sverige.

Jo, det tar sig. Och det är ju ingen slump att det är det sydsvenska regionkontoret här nere som slår ett slag. Även om vi så klart har långt kvar till den danska ursprungsidén som kom redan efter andra världskriget.
I dag är varannan dansk högskolestudent inte i systemet vilket ses som fullständigt naturligt på en dansk arbetsplats. Studier visar också att en dansk studentmedarbetare får snabbare jobb efter utbildningen, får högre lön och blir till och med klar snabbare med studierna eftersom kunskapen på ett tidigt stadium testas mot den sporrande verkligheten.

I Sverige går det trögt. Som det gör med de flesta nymodigheter. Inte minst med tanke på krångliga arbetsrättsregler och mängder av spretande kollektivavtal som i dag både bromsar och förhindrar studentmedarbetarnas insatser.
Det diffusa skrämselbegreppet "utträngningseffekt" är ju för många lika värdeladdat som digerdöden. Likaså måste politikerna se över friloppsgränserna för studiemedel som måste höjas betydligt för att det ska vara ekonomiskt attraktivt för studentmedarbetarna.

Men egentligen utgör systemet en "win-win-situation" för alla. Målet är så klart att minska avståndet mellan plugg och jobb. Inte minst är det ett utmärkt sätt att tackla den galopperande arbetslösheten för ungdomsarbetslösheten som i oktober låg på 20,5 procent. Men där det sedan hösten 2007 faktiskt även ingår de heltids­studerande studenter som söker jobb, inklusive feriejobb. Statistik från högskoleverket visar att 20 procent av studenterna inte är etablerade på arbetsmarknaden ännu ett år efter sin examen.

Mätningar från Svenskt Näringsliv visar tyvärr att företagen misslyckas i en av fem nyrekryteringar eftersom de inte hittar relevant yrkeserfarenhet.
Men, säger vän av ordning. Det finns ju redan praktikplatser och "trainees". Ja, men skillnaden är stor. Studentmedarbetaren har en avlönad delanställning som inte är en del av utbildningen. Men med arbetsuppgifter ändå relevanta för studierna. Praktikanten å andra sidan jobbar oavlönat på heltid och med handledare. Medan en "trainee" har en avlönad anställning efter examen som syftar till ett specifikt arbete.

Med rätt vilja från både politiker, näringsliv och fack är systemet med studentmedarbetare något som omöjligt kan misslyckas. Visserligen gör Vänsterpartiet på riksplanet tummen ner. Men på lokal nivå här nere är vänsterpartisterna betydligt mer positiva.
Av detta lär vi oss att verklighet alltid vinner över dogmatism.
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ KVP.SE
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV JAN-OLOF BENGTSSON
Annons:
Annons:
Senaste artiklar
Mest lästa ledare
Annons:
Fler mest lästa ledare
Annons:

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader