Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Jan-Olof Bengtsson

Numera smörjer vi kråset mindre skattebelastat – vilket så klart gör ute-ätandet attraktivare. Foto: Lasse Svensson Numera smörjer vi kråset mindre skattebelastat – vilket så klart gör ute-ätandet attraktivare. Foto: Lasse Svensson

Allt fler äter vitt

Läs fler krönikor! Här är Jan-Olof Bengtssons samlingssida
Annons:

Så där bara två veckor efter det att restaurangmomsen sänktes vid årsskiftet drog horder av journalister ut till krog- och restaurangägare för att höra hur många nya man anställt och hur mycket priserna sjunkit på mat­sedeln.

Utfrågarna glömde dock det faktum att det av naturliga skäl tar längre tid än så att ända attityder, ingjuta mod och bryta mönster. Men eftersom de spontana fältstudierna visade att det inte fanns fler anställda och priserna dessutom var oförändrade, blev slutsatsen att den sänkta momsen från 25 procent till 12 procent hamnade i de cyniska krog­ägarnas fickor. Det är dock pinsamt förenklat.

Året som gått har bjudit på oceaner av siffror och tolkningar av den sänkta restaurangmomsens betydelse. Ja, ungefär som den infekterade rut-debatten för några år sedan innan kritikerna tystnade inför de positiva resultaten. Tidigare har Socialdemokraterna varit ense med de borgerliga att sänkt restaurangmoms skapar vita och flera jobb. Nu har man svängt 180 grader och lovar höja momsen till 25 procent vid valseger 2014.

 

 Fakta är att hotell- och restaurangbranschen sysselsätter ungefär 135 000 människor där 40 procent är under 25 år. Var fjärde kvinna börjar sin yrkeskarriär just där. Bara restaurangmarknaden omsatte i fjol nära 96 miljarder kronor. Det är en bransch med traditionellt många deltidsjobb men också med svartjobb då lönsamheten är skral och mördande personalintensiv. Vilket resulterat i mängder av oförsäkrad ung arbetskraft med urusla pensionsutsikter.

Det nya regelverket från årsskiftet kostar staten 5,4 miljarder kronor men med en nettokostnad på 3,6 miljarder kronor tack var ökad sysselsättning och mindre a-kassa. Kanske bottnar den infekterade debatten i att motståndarna snabbt mutade in värdeordet "krogmoms" med all den negativa gulaschklang som är så lätt att måla upp.

 

Men alla dessa kämpande småcaféer, baguettebarer, konditorier och kvarterspizzerior som knappt kan andas för att få det att gå runt, glöms liksom bara bort. Alla dessa småföretag som är på gränsen att sopas bort men som om de inte just nu kan anställa flera så slipper de i alla fall att avskeda.

Nu träter politikerna om den sänkta momsen verkligen skapat 6 000 nya jobb under året, eftersom de ökade löneutbetalningarna inom branschen motsvarar det antalet. Dessutom att hotell- och restaurangjobb anmälda till arbetsförmedlingen ökat med nästan 17 procent under januari- juli.

Desto tryggare då att kunna luta sig mot ny ovedersäglig statistik från SCB publicerad i veckan. Den visar att restaurangernas försäljningsvolym ökat med 5,4 procent under augusti jämfört med samma tid i fjol. Bäst gick det för kaféerna som ökat med 12,3 procent.

"Den totala restaurangomsättningen fortsätter att utvecklas mycket starkt", konstaterar SCB i rapporten. Konjunkturinstitutets konjunkturbarometer slår också fast att" över hälften av de tillfrågade företagen tror på ökad efterfrågan på några månaders sikt". Som också kan uttryckas att allt fler gäster/kunder insett att det börjat bli billigare att gå ut.

 

Förhoppningsvis ser vi nu starten på en bestående förändring att "vanligt" folk äter ute på kvällarna med samma naturliga åldersblandning som finns utomlands och inte bara människor fladdrande med representationskort. Och därför så klart flera ungdomar med trygga och vita jobb.

Att vända Atlantångare nedtyngda av gammalt tankegods är både jobbigt och tar tid. Men det går!

 

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
FLER KRÖNIKOR AV JAN-OLOF BENGTSSON
Annons:
Senaste nytt
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Björn Ranelid får Hasse o Tage-museets humorpris. Är Ranelid värd priset?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Björn Ranelid får Hasse o Tage-museets humorpris. Är Ranelid värd priset?

SPORT
ALLSVENSKAN
Annons:
LÄSARPANELEN
Annons:
NÖJE
KULTUR
BLI UNGDOMSFÖRSÄLJARE
MEST LÄST I DAG
MEST SETT I DAG
TIPSA KVP

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader