I morgon träffas uppemot 300 personer på Öresundsverket i Mellersta hamnen i Malmö för att diskutera innovationer över gränserna - kan ett gränsöverskridande samarbete vara vägen framåt? Det är Öresundstinget-Öresundskommitéens årliga möte som samlar såväl danska som skånska deltagare.
Öresundsregionen omfattar cirka 3,7 miljoner människor. Vi har alla olika bakgrunder och intressen, men vi har valt att bo och verka i ett av de mest spännande områdena i norra Europa. Här finns potentialen och dynamiken.
Energi är en del av den grundläggande infrastrukturen. Något vi förväntar oss alltid ska finnas där när vi behöver den och så ska det förstås vara. Även om vi i dag är inne i en förhoppningsvis snart övergående lågkonjunktur så är de grundläggande framtida utmaningarna de samma.
Övergripande finns en global ökande energiefterfrågan, samtidigt som de fossila bränslena en dag tar slut. Klimatfrågan är kanske vår tids ödesfråga, där vi med gemensamma krafter strävar efter att etablera förnybara energikällor, ge en hög leveranssäkerhet och till konkurrenskraftiga priser.
Lösningen finns i ett bredare samarbete - för smartare och renare energi.
I Skåne har politik och näringsliv gått före med biogasen, härtill har regeringen utsett Skåne till grönt pilotlän. Inom Eon utvärderar vi just nu etableringen av en mångmiljardsatsning inom förgasning av biogas som skulle möjliggöra försörjning av stora volymer biogas till både transporter, uppvärmning och kraftvärme. Ett europeiskt samarbete kring certifiering av biogasen som produkt för att underlätta internationell handel pågår.
På nationell nivå finns det en potential genom förgasning av skogsråvara att producera upp till 60 twh biogas per år Dock krävs nu handlingskraft av regering och riksdag. En kraftsamling som kräver långt mer än de 280 mkr fram till 2016, som regeringen presenterade i budgetpropositionen. I stället har regeringen tillsatt en utredning som ska presentera en handlingsplan för en fossiloberoende fordonsflotta till 2030, vilket innebär att ytterligare ett år går förlorat.
Regionala fjärrvärmelösningar är ett sätt att ge större områden klimatsmart energi. Vid fjärrvärmeproduktion används till stor del energiflöden som annars skulle ha gått till spillo. En sammankoppling av fjärrvärmenäten över sundet skulle innebära stora fördelar med ökad konkurrenskraft, mer handel, bättre redundans i fjärrvärmesystemet samt ett bättre totalutnyttjande av energi och värmekällor.
Sammanfattningsvis så är vi inne i en spännande tid. Vi tror på dialog och samverkan och hoppas på att dagens Öresundsting kan ge impulser för nya innovativa lösningar.
AV: Anders Olsson, Vice vd, E.ON Sverige