27 januari var det 65 år sedan döds- och förintelselägret Auschwitz befriades. Detta lägerkomplex står som den främsta symbolen för historiens mest välorganiserade massmord. Resultatet blev 13 miljoner döda varav sex miljoner judar, den enskilt största gruppen bland förintelsens offer. Dubbelt så stor som den näst största - tre miljoner ryska krigsfångar.
Men antisemitismen upphörde inte att existera bara för att Hitlers förintelseläger stängdes. Tvärtom är denna hatets ideologi starkare i dag än vad den varit på många år.
En aktuell rapport från israeliska myndigheter visar att under de tre första månaderna i fjol rapporterades lika många antijudiska tillbud i Västeuropa som under hela 2008.
Tyskland med sin historia och med sin omfattande undervisning om landets mörka historia är inget undantag. Den ansedda tidningen Die Zeit skrev redan för tre år sedan om hur judiska fotbollslag möttes med hejarklacksramsor som "vi ska bygga en tunnelbana till Auschwitz".
Samma tidning berättar även om hur judiska skolelever i Tyskland plågas av muslimska skolbarn så till den grad att en judisk flicka behövde ha poliseskort för att ens kunna gå till skolan.
En judisk pojke berättar i Die Zeit hur han under skolresan till förintelselägret Sachsenhausen fick höra av en klasskamrat att "du hör hemma här".
Den israeliska rapporten har ingen statistik över Sverige, men Aftonbladets kontroversiella artikel om organstöld och de våldsamma demonstrationerna i Malmö mot tennismatchen Sverige-Israel nämns. Men judehatet finns även i vårt land. Och inte minst runt Malmö.
Enligt polisen i Skåne anmäldes 79 brott mot judar förra året, vilket är dubbelt så många som år 2008. Polisen menar att mörkertalet dessutom är stort, eftersom alla inte anmäler av rädsla för att spä på en redan infekterad situation. Närpolischefen Bengt Hersler förväntar sig dessutom fler vågor av antisemitiska hatbrott framöver. Han menar att så fort konflikten ökar i Israel ökar konflikterna i Malmö. Ideligen.
I vårt eget land skändades judiska gravplatser enbart för att de var judiska. Samlingslokaler attackerades och den israeliska flaggans davidsstjärna byttes ut mot hakkors i demonstrationer mot staten Israel.
Men detta är inte enbart verk av högerextremister. Denna obskyra skara har fått sällskap av andra grupperingar som till synes kan framstå som varandras motpoler - högerextremister och människor på den yttersta vänsterkanten tillsammans med islamister. Alla förenas de i hatet mot judarna.
Det anmärkningsvärda är att denna grupp nu försöker att under ledning av Mohamed Omar, barnboksförfattaren och poeten som gått från att vara en uppskattad kulturpersonlighet till att bli en av Sveriges främsta antisemitiska röster, att skapa ett nytt politisikt parti. Den bärande idén är att sionismen, judendomen och judisk mentalitet är det största hotet mot mänskligheten.
På samma sätt som oheliga allianser skapas i hatets namn måste vi som tror på alla människors lika och okränkbara värde bilda motvärn. De tydliga laguppställningarna inför årets riksdagsval har det med sig, att det går lätt att formulera ett tydligt budskap mot allt vad antisemitism heter. Men en förutsättning för det är att sluta manifestera under Hamas fanor och tydligt skilja på konstruktiv kritik av staten Israels politik och skamlösa angrepp på den judiska nationen.
ALF SVENSSON (KD) Ledamot av Europaparlamentet