Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text

Kvinna försvunnen under bärplockning

Annons:

 Den 65-åriga kvinnan gav sig ut för att plocka bär - men gick vilse.

Ett stort sökpådrag letar nu efter henne i trakerna kring Frödinge i Vimmerby.

Det var vid 20-tiden på onsdagskvällen som den 65-åriga kvinnan anmäldes försvunnen. Hon hade kort innan hunnit berätta att hon gått vilse under bärplockningen, men sedan dog hennes mobiltelefon.

Stort sökpådrag

Polisen har sökt efter kvinnan under natten och sökandet fortsätter under torsdagen. Fokus ligger på området öster om Frödinge i Vimmerby kommun.

- Vi har helikopter, hundpatruller, mc-poliser och vanliga fotpatruller. Dessutom är hemvärnet på ingång, säger Ulrika Bergström, kommunikatör vid Kalmarpolisen.

Det har varit en mild natt i området, cirka 12 grader.

- Så med det för ögonen anser vi chanserna goda att hon klarat natten utomhus, säger Ulrika Bergström.

 

 

 

 

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
KVÄLLSPOSTEN SPORT
Annons:
Annons:
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
ALLSVENSKAN
Annons:
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Kan du tänka dig att köpa ut sprit till ungdomar som är under 20 år?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Kan du tänka dig att köpa ut sprit till ungdomar som är under 20 år?

PODCAST
Krönikörer

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader