Det fanns en tid då jag var bra på att leverera nyårslöften. Men eftersom det inte alltid är så lätt att hålla löften ger jag mig på den punkten. Alltså: inga nyårslöften i morgon.
Däremot har jag en massa förhoppningar inför det nya året.
Inom det politiska området kommer det hända spännande saker 2010. I september är det val. Ska man gå efter de senaste opinionsundersökningar är det redan kört för regeringen. Den röd-gröna oppositionen leder med bred marginal.
Nu brukar jag ta såna här undersökningar med en nypa salt. Jag vägrar tror att svenska medborgare är så dumma att de röstar fram Mona Sahlin till makten.
Det faktum att den gamle kommunistkramaren Lars Ohly numera sitter i samma båt som Mona Sahlin borde avskräcka folk från att rösta på oppositionen, men tydligen är minnet kort hos väljarkåren.
Om jag hade varit valstrateg hos alliansen hade jag siktat in mig på Lars Ohly. Han är den svaga länken i oppositionen. Den sittande regeringen har sina brister vilket jag nyligen har påtalat i en krönika. Regeringen har gjort självmål vad gäller de nya och hårdare sjukreglerna.
Jag utgår ifrån att Reinfeldt och hans gäng ser till så att sjukreglerna inte slår mot allvarligt sjuka människor.
Jag vill att arbete ska löna sig. Jag vill ha sänkt skatt. Men jag vill ta mig fan ha regler som hjälper svårt sjuka människor. Pamparna på försäkringskassan får slå upp empati i ordlistan och se vad det betyder.
Hoppet är som bekant det sista som överger människan. Jag är medveten om att det är sällsynt med fotpatrullerande poliser.
Men någon gång måste politikerna och polischeferna vakna och inse behovet av att ordningsmakten syns på gator och torg. Dag som natt.
En förhoppning inför 2010 är också att de högsta hönsen inom poliskåren ska backa upp sin personal.
Politisk korrekthet har dessvärre blivit en stark gren bland landets högsta polischefer.
Inom sportens område har jag förhoppningar om en ljusnande framtid för Malmö FF och HIF. 2009 var ett förlorat år för både MFF och HIF och det känns naturligtvis trist för oss i skrivarkåren. Vi vill ju att guldkandidaterna ska komma från vårt spridningsområde.
Henke som ny tränare i Landskrona ger hopp för Landskrona Bois. Någon påstår att Henke har tagit på sig ett omöjligt jobb. Kanske är det så.
Men eftersom jag nästan tror att Henke kan gå på vatten vågar jag hoppas på en snygg Bois-säsong.
Som ni vet hyser jag en stor kärlek för the nobel art of selfdefence, alltså boxning och numera tar även tjejerna för sig i ringen.
Maria Lindberg från Malmö kan titulera sig världsmästare. I mars åker hon till Australien för en VM-match. Jag vet vilka förhoppningar som Maria Lindberg har inför den här utflykten. Jag hoppas också att Maria återvänder hem till Sverige med ytterligare två världsmästarbälten. Vad gäller mitt eget idrottsliga utövande hoppas jag på att göra 180 kilo i bänkpress. I mars går VM i Orlando. Möjligen finns redaktör Hansson på plats när det smäller i Hyatt Regency hotel.
Slutligen: Gott Nytt År. Om jag trots allt lovar något inför det nya året så är det att jag även i fortsättningen ska jaga översittare och vresiga byråkrater. Skål - och njut av champagnen.
Bara 167 000 såg Anna Anka på julafton. Över tre miljoner tittade på Kalle Anka. Jag ser det som ett sundhetstecken. Kvack-kvack-tönten har gjort sitt i rutan.