Jeanette West Persson, mamma till mördade Trez West Persson, har tagit emot beskedet från Malmö tingsrätt med blandade känslor.
Det känns skönt att Peter Mangs befinns vara skyldig till mordet på hennes dotter.
– Men det känns som ett slag i magen att tänka att det är han som har berövat oss henne, säger hon till KVP.se.
Jeanette West Persson gråter.
– Det är känslosamt, säger hon.
– Men det känns bra att han fälls. Alla i familjen har ju känt att det var han. Det är skönt att någon ställs till svars.
Nu kan ett långt sorgearbete ta åtminstone ett steg framåt.
– Vi har väntat på detta. Det är en jättelång process. Det rinner över nu, säger Jeanette West Persson med grötig röst.
– Jag har ingen åsikt om påföljden. Det räcker med att rätten finner honom skyldig. Straffet för det här kan ändå inte mätas.
Samtidigt som Mangs bedöms vara skyldig till mordet på Trez West Persson, 20, och mordet på Kooros Effatian, 65, finner Malmö tingsrätt inte att bevisningen håller för att döma Mangs skyldig till mordet på Firas Al-Shariah, 23. Jeanette West Persson skänker en tanke till Firas anhöriga.
– Stackars människor. Det måste vara oerhört jobbigt för dem, att vara tillbaka på ruta ett.
Familjen West Persson försöker nu koncentrera sig på framtiden.
– Jag vet inte hur vi ska gå vidare. Jag vet inte hur man gör för att förlika sig. Men det här känns ändå oerhört bra, som en punkt till i vårt sorgearbete. Man slipper liksom fundera mer på det. Vi får försöka fortsätta så gott det går, säger Jeanette West Persson.