Tidigare i veckan ställde sig riksdagens socialutskott bakom regeringens förslag om avreglering på apoteksmarknaden. Bättre tillgänglighet, generösare öppettider och konkurrensutsatt prissättning är fördelar de flesta kommer att kunna ta del av när mataffärer kommer att få sälja receptfria mediciner.
Avskaffandet av monopolet kommer inte en dag för tidigt. I de allra flesta av landets städer är det omöjligt att köpa Alvedon efter klockan 18 på vardagar och under stora delar av helgen. Huvudvärk eller nästäppa försvinner inte för att apotekarna har gått hem från dagen, och vill man vara säker behöver man planera sina inköp.
Inför avregleringen av genomförs nu en rad förändringar i lagar och föreskrifter, för att anpassa apoteket till den nya marknadssituationen. Förändringar som allt mer verkar vara till det sämre för konsumenten. Receptfria mediciner föreslås få en åldersgräns på 18 år, och redan från den första juni i år kommer vanliga värktabletter (som Treo och Alvedon) inte att få säljas i paket med fler än 20 tabletter i.
Åldersgränsen är säkert välmenad, men lär få konsekvenser i praktiken. Många 16-åringar har egen ekonomi, kanske pluggar på annan ort, eller sköter stora inköp själva. Hösnuva, mensvärk och förkylning är åkommor som även 16-åringar lider av - ibland till och med i föräldrars frånvaro.
Läkemedelsverket tycker det är bra om privatpersoner inte har för många huvudvärkstabletter förvarade hemma och har bestämt att 20 stycken är lagom.
För konsumenten blir det färre valmöjligheter med mindre paket som tenderar att bli dyrare. Det blir lönsammare med större doser utskrivna på recept, genom en företagsläkare eller ett besök på vårdcentralen. Prisskillnaden mellan ett paket receptfri Panodil med 30 tabletter, och en receptbelagd burk med 100 tabletter är åtta kronor.
Mindre receptfria paket gör burken mer lönsam, och receptförmånssystemet belastas av alla de som kommer upp i subventionsnivåerna.
En effektiv vård kräver färre regleringar, inte minst egenvården. Avskaffandet av apoteksmonopolet går fel väg när alltfler regleringar sätter hinder för både tillgänglighet och priskonkurrens. Vad hände med att förändra till det bättre?