Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Storlek på text:
Skriv ut text
GRIPEN PÅ BAR GÄRNING. Här förs en av de misstänkta männen i smuggelligan bort av tullens utredare. Vid tillslaget mot grönsaksföretaget greps minst fyra män. Sedan greps ytterligare en man, två av de fem ställs inför häktningsdomare i dag. Foto: Freddy Mardelll GRIPEN PÅ BAR GÄRNING. Här förs en av de misstänkta männen i smuggelligan bort av tullens utredare. Vid tillslaget mot grönsaksföretaget greps minst fyra män. Sedan greps ytterligare en man, två av de fem ställs inför häktningsdomare i dag. Foto: Freddy Mardelll

Här avslöjas smugglarna

Annons:
Tidigare artiklar

Arlöv. Här avslöjas de misstänkta cigarettsmugglarna efter tullens hemliga spaning i Arlöv.

När männen öppnar containern som är fylld med illegala cigaretter grips de på bar gärning.

- Det är ett bra beslag, säger tullinspektör Margareta Persson.

De fem männen, 17, 24, 40, 44 och 63 år gamla, greps vid den hemliga insatsen i onsdags eftermiddag när de påbörjade avlastningen av en container.

Containern levererades till ett grönsaksföretag i utkanten av Arlöv som den misstänkte 63-åringen kopplas till.

Insatsen omgärdas av stort hemlighetsmakeri. Tullen bekräftar bara att man slog till mot de misstänkta smugglarna men vägrar att avslöja hur stort partiet är eller några andra detaljer.

- Allt är relativt men vi ser det som ett bra tillslag, säger Margareta Persson.

Värt flera miljoner

Värdet på beslaget är okänt, men det rör sig sannolikt om mångmiljonbelopp, beroende på hur många cigaretter som fanns i containern.

Som jämförelse har tidigare beslag av containrar med cigaretter från Kina innehållit 8-10 miljoner cigaretter.

- Jag uttalar mig inte om det här fallet men rent generellt kan man säga att om man gör någon eller några kronors vinst på varje cigarett är det klart att det blir stora pengar. Särskilt om det rör sig om en hel container, säger Sune Rydén, tullverkets nationella specialist på tobak.

Även om beslaget i Arlöv bara var hälften så stort som beslagen från Kina kan vinsten alltså bli minst fyra miljoner kronor, förmodligen mer.

Spanat länge

Tullkriminalens hemliga spaning mot den misstänkta smuggelligan har pågått under en längre tid men först i onsdags eftermiddag valde spaningsledningen att slå till.

När containern öppnades på företagets område kördes flera civila bilar från tullen fram och minst fyra män greps direkt av tullkriminalens beväpnade spanare. Gripandet blev dramatiskt. Några av männen motsatte sig våldsamt gripandet och en av dem slogs i midjebälte innan han fördes bort.

Grovt tullbrott

Männen kördes till polishuset i Malmö och på beslut av åklagare Stefan Gradler vid internationella åklagarekammaren i Malmö anhölls samtliga, misstänkta för grovt tullbrott. Två av de fem männen misstänkta för grovt tullbrott av cigaretter häktades på lördagen. Den äldste av de fem männen nekade till brott, medan den yngre erkände men bestred häktning. De övriga tre har försatts på fri fot.

Tre miljoner cigaretter

Brottet ska ha begåtts i Helsingborg den 27 augusti och det rör sig om införsel av tre miljoner cigaretter. Något som innebär att de misstänkta skulle kunnat göra en vinst på upp till sex miljoner kronor på de insmugglade cigaretterna.

- Jag bedömer utredningsläget som gott. Det är inga andra frihetsberövanden på gång, säger Persson som inte vill uttala sig om huruvida de tre männen som släpptes fortfarande är misstänkta eller ej.

Så fort den akuta insatsen var över tömdes containern av tullens personal och cigaretterna räknades. Sedan lastades partiet om och förvaras nu på ett av tullens lager.

Tullen vill inte avslöja varifrån cigaretterna kommer eller vilken marknad partiet var avsett för.

- Vi är sparsamma med kommentarer för att inte förstöra vidare utredningsåtgärder, säger Evelina Midesjö vid tullverkets presstjänst.

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
KVÄLLSPOSTEN SPORT
Annons:
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SPORT
Annons:
ALLSVENSKAN
TÄVLING
LARSSON & WALL
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Tror du att Zlatan Ibrahimovic stannar kvar i sin klubb Paris Saint-Germain?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Tror du att Zlatan Ibrahimovic stannar kvar i sin klubb Paris Saint-Germain?

SPORT
HOCKEYALLSVENSKAN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader