åhus Beachhandboll
Festival spelas 13-21 juli
Beachhandboll spelas som vanlig handboll fast utan studs. Planen är också mindre och matchen tio minuter lång. Bollen är mjukare och man har tre utespelare i varje lag.
Turneringen pågår 13-21 juli med 6 000 matcher i alla de olika åldersklasserna från barn till elit.
På måndag den16 juli kommer det svenska handbollslandslaget och stannar festivalveckan ut. De spelar en intern uppvisningsmatch och åker sedan direkt från Åhus till OS i London.
Festivalen grundades 1997 med målet att bli vad Båstad är för tennisen och Falsterbo för hästsporten.
En succé från start! Åhus fick dubbelt så många invånare när årets Åhus Beachhandboll-festival drog i gång. Nu är det fest och boll som gäller ända tills nästa lördag.
- Här är ofantligt mycket folk, säger grundaren och vd:n Mats G Jönsson.
Tiotusentals besökare strömmade till redan första dagen för att delta i festivalen och de många olika evenemangen.
6 000 matcher
Fler än 1 000 lag ska spela över 6 000 matcher under de nio dagarna - och först ut var de yngsta klasserna.
Fredagen och lördagen bjöd också på kändisevenemang, där barnen fick spela med internationella handbollsstjärnor på centercourten.
- Vi lottar ut t-shirtar till barnen i olika färger så att de hamnar i olika lag med var sin kändis, berättar Mats G Jönsson minuterna innan första matchstarten.
Proffs på besök
Och det var inte vilka som helst de unga spelarna fick sällskap av på planen - Oscar Carlén från Ystad, proffs i HSV Hamburg och landslagspelare, Zoran Roganovic från Ystad, som spelar i H 43 och är landslagspelare för Montenegro och Jesper Larsson, proffs i IFK Kristianstad och rutinerad landslagsspelare.
Landslaget kommer
- På måndag kommer hela det svenska herrlandslaget i handboll och stannar resten av festivalveckan i Åhus innan de åker till OS i London, säger Mats G Jönsson.
Festivalen, som även gästas av danska, norska och serbiska landslaget, hoppas slå förra årets publikrekord - 45 000 besökare.