Det var den vintern när ordet bonus fick en lite dålig klang, egentligen betyder det något gott och vi använder det ofta som i engelskan för ett positivt tillägg på det man annars skulle få. Svenska akademins ordlista är lite återhållsammare i betydelsen: "premierabatt vid försäkring; återbäring; tillägg".
Och vad det kommer att stå i framtida ordböcker är svårt att sia om, men det tar säkert ett tag innan det blir odelat positivt.
Vad som händer med nya ord som bonusbarn och bonusmamma är svårt att säga. Bonuspappa kanske ersätter "Sugar Daddy"?
Och kan man få en bonuscheck från sin Icahandlare utan att bli förolämpad?
En som ska vara försiktig att använda ordet är ju LO-ordföranden Wanja Lundby-Wedin. I hennes fall handlar ju skandalen inte om bonus, utan om ett pensionsavtal.
På det sättet kan man väl säga att hon agerade som en gammal sorts socialdemokrat, hur var det man sa: "Gärna medalj men först en rejäl pension!"
Utav de fyra första socialdemokrater som blev ministrar fick en - Värner Rydén från Malmö - redan 1919 avgå efter att ha tjänat pengar på kristidshandel! Men han har ju fått bli skola i Malmö.
Annars är det intressant vad LO-företrädare som Wanja väljer att synas som utåt. Enligt uppgifter var det LO som drev på för att AMF:s vd skulle få ersättning i form av kommande pension och inte i höjd lön - det senare skulle "se illa ut" för medlemmarna.
Och nu när kritiken kommer så säger Lundby-Wedin inte att man faktiskt efter moget övervägande valde att ge denna höga ersättning i form av pension, utan hon förklarar att hon inget förstod, var till och med lurad. En kvinna som anses vara bland arbetarrörelsens smartaste väljer att inkompetensförklara sig hellre än att stå för de faktiska besluten.
Men kan ju undra vad som hänt om löntagarfonderna införts och LO faktiskt fått styra nästan självt i många företag. I AMF delar ju LO ägandet med svenskt näringsliv.
Frågan är om Wanja Lundby-Wedin får en grundskola uppkallad efter sig, eller åtminstone en lektionssal på handelshögskolan?
Det vore väl en lämplig bonus!