Storlek på text:
Skriv ut text
Foto: Larry Downing Foto: Larry Downing

Besvikelse på klimatmöte

Annons:
Läs mer om
Det globala klimatmötet blev en besvikelse redan innan det tog slut.
Ett avtal blir inte klart förrän tidigast nästa år och utlovade utsläppsminskningar stoppar troligen inte klimathotet.
Världens stats- och regeringschefer kämpade på fredagen desperat för att förhindra att klimatmötet i Köpenhamn blev ett fiasko. På fredagskvällen pågick tuffa förhandlingar mellan ett 30 utvalda ledare, bland andra USA:s president Barack Obama. Även EU-ordföranden, statsminister Reinfeldt, deltog.
Målet var att få till en politisk överenskommelse om de viktigaste frågorna, men det som läckte ut från toppmötesförhandlingarna var en stor besvikelse för både många länder och miljöorganisationer.
- Det har varit ändlösa diskussioner, ändlösa möten. Efter vad som hänt här är vår förmåga satt i tvivel, sade Barack Obama i ett anförande under en förhandlingspaus.
Presidenten hade anlänt i Airforce One på morgonen och försäkrade att han kommit inte för att tala, utan för att agera. Något nytt utspel hade Obama dock inte med sig.

Hotande fiasko

Utanför Bella Center rakade demonstranter av sig håret i protest mot vad som hotade bli ett fiasko.
Den hårda striden på toppmötet, som pågick ännu vid 18-tiden, handlade om att sätta upp mål för utsläppsminskningar till 2020. EU vill att både Kina och USA höjer sina bud. Även USA ligger på Kina och kräver dessutom garantier för att utlovade utsläppsminskningar kan kontrolleras.
I utkastet till överenskommelse nämndes dock inga siffersatta mål för 2020 och de löften som levererats före Köpenhamn når inte upp till vad FN:s klimatpanel anser vara nödvändiga.
- Att säga att vi är besvikna är verkligen en underdrift, sade Lesothos premiärminister Pakalitha Bethuel Mosisili, som representerar de allra fattigaste nationerna.
I utkastet nämns att det övergripande målet ska vara att förhindra att den globala uppvärmningen överstiger två grader under detta sekel. Det ställde sig världens mäktigaste länder i G20 bakom redan i somras. Men det målet löper stor risk att missas.

Stöd till de fattigaste

Statsminister Fredrik Reinfeldt krävde mer av de stora, ekonomiskt avancerade u-länderna som Kina och Indien.
- De måste helt enkelt göra sin del, sade han i sitt tal.
En lång rad sårbara u-länder vill dessutom ha ett tuffare mål på 1,5 grader.
I utkastet utlovas också de allra fattigaste länderna 30 miljarder dollar för att skydda sig mot klimatförändringar under 2010–2012. På längre sikt utlovas 100 miljarder dollar årligen från 2020 bland annat för att minska utsläpp i u-länder. De siffrorna stöds av EU, USA, Japan och Afrika.
Något antagande av ett färdigt klimatavtal är som väntat inte aktuellt. Flera länders ledare såg fram emot fortsatta förhandlingar under 2010.
Tanken var i början av detta år att världens ledare skulle anta avtalstexterna under högtidliga former i Köpenhamn. Nu ser det ut som de i bästa fall får nöja sig med en politisk överenskommelse och återkomma till klimatmötet i Mexiko om ett år.
Av: Roland Johansson/TT Peter Wallberg/TT
Annons:
MEST LÄST I DAG PÅ KVP.SE
Annons:
Annons:
SANKTAN

Har du gjort ett nickmål någongång? RÖSTA!

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Har du gjort ett nickmål någongång? RÖSTA!

Världens bästa lirare Kolla in bilderna!

Vad kan du om Sanktan? Testa dig här!

Nu startar Sanktan! Fota matcherna - och skicka till oss. Du kan synas på sajten!

Sanktan.se Hitta allt om ungdomsfotbollen i Stockholm, Skåne och Göteborg!

LEDARE OCH DEBATT
Senaste nytt
Annons:

I vilken stad tycker du att finalen i Eurovision song contest ska hållas nästa år?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

I vilken stad tycker du att finalen i Eurovision song contest ska hållas nästa år?

SPORT
NÖJE
Annons:
KULTUR
MEST LÄST I DAG
Annons:
MEST SETT I DAG
TIPSA KVP

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader