Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
Smålandsnytt intervjuar sommarjobbare på Ölands djurpark som vittnar om övervakning och utskällningar. Foto: SVT/ULF RYD Smålandsnytt intervjuar sommarjobbare på Ölands djurpark som vittnar om övervakning och utskällningar. Foto: SVT/ULF RYD

Anställda flyr från Ölands djurpark

Annons:
Tidigare artiklar

Ölands djurpark är barnens paradis och ett av Sommar­sveriges populäraste resmål.

Men för de många unga som jobbar där är det något helt annat, avslöjar SVT:s Smålandsnytt. De anställda över­vakas, skälls ut - och kan skickas hem när det regnar.

– Jag vill aldrig jobba där igen, säger en av dem till Kvällsposten.

Smålandsnytts reporter Ida Andersson fick in flera tips om missförhållanden på Ölands djurpark och har gjort ett tiotal intervjuer med sommarjobbare som samstämmigt klagar över arbetsvillkoren:

  • Kameraövervakning i stånd och kiosker.
  • Ständiga utskällningar.
  • Felaktiga löneutbetalningar.
  • Personal skickas hem på regniga dagar.

Åkte dit privat

Djurparken ville inte släppa in SVT så Smålandsnytts Ida Andersson åkte dit med sin man och sina två små döttrar. De såg ut som en vanlig familj på utflykt - men filmade samtidigt i smyg.

Ida såg själv övervaknings­kamerorna och tyckte även det märktes att en del av de anställda vantrivdes.

I inslaget som sänds i kväll berättar flera ur personalen ­anonymt om sina negativa erfarenheter från sommarjobbet. De vill inte framträda öppet eftersom de är rädda att det kan skada deras chanser att få andra jobb framöver.

– Det är ofta så att man inte vet att man gör fel, men så får man veta det genom att man får en ordentlig utskällning i stället, säger en anställd.

Skickar hem folk

– Det händer flera gånger i veckan att de skickar hem folk. När det regnade en gång så skickade de hem mer än hälften. De kan bara cykla förbi och säga "Jaha, här var ni fyra personer. Ni får bara vara två kvar. Två får gå hem och ni får själva välja vilka."

I månadsskiftet juni-juli gjorde LO-facket ett arbetsplatsbesök och delade bland annat ut kort med numret till "fackets hjälptelefon". Därefter flödade samtalen in från Ölands djurpark - hjälplinjen har aldrig förr haft så många samtal om problem från en och samma arbetsplats.

"Allt är så oseriöst"

Kvällsposten träffar en av sommarjobbarna som nyligen flyttat till Malmö. Hon säger att hon aldrig skulle rekommendera någon att arbeta för Ölands djurpark.

– Man förväntas komma för tidigt och gå för sent utan att få något extra betalt. Allt är så oseriöst. Mathygienen sköts inte som den ska. De unga som jobbar där får en dålig bild av hur arbetslivet fungerar, säger hon till KvP.

– En kille blev till och med ­slagen av sin arbetsledare. Han hade lämnat sitt stånd för att gå på toa och bett en kollega passa det. Men när han kom tillbaka slog arbetsledaren till honom i ansiktet, berättar hon för Kvällsposten.

– Jag vill inte jobba där igen och kommer aldrig att gå dit med mina barn.

Annons:
Mest läst på Kvp.se
Annons:
KVÄLLSPOSTEN SPORT
Annons:
Annons:
Senaste nytt
MEST LÄST I DAG
SPORT
Annons:
TÄVLING
ALLSVENSKAN
Annons:
DAGENS WEBBFRÅGA

Efter alla guldrån – är du rädd för att besöka en guldaffär eller guldsmedja?

Tack för din röst!
Du har redan svarat på frågan.
Visa resultat
Snittbetyg:

Efter alla guldrån – är du rädd för att besöka en guldaffär eller guldsmedja?

SPORT
HOCKEYALLSVENSKAN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader