De två anhållna männen utförde isoleringsarbeten vid reaktor 2, O2, på Oskarshamns kärnkraftverk.
Reaktorn var därför redan stängd när det stod klart att männen misstänktes för förberedelse till sabotage.
Men på onsdagskvällen tvingades kärnkraftledningen även stoppa all verksamhet på reaktor 1, O1.
Anledningen är att det kommit fram uppgifter om att de två misstänkta männen kan ha haft tillträde till den med:
Skickar in bombhundar
Stopp. Efter larmet spärrades inpasseringen till kärnkraftverket av. Foto: Robert Alander/Svenska Bild - Vi vet att de har varit sysselsatta i arbete i Oskarshamn 2, men vi kan inte med hundra procent säkerhet säga att de inte tagit sig in även i Oskarshamn 1. Vi tar därför ned den stationen under kvällen och de närmaste dagarna, säger Anders Österberg, informationschef vid OKG.
Strax för midnatt, nattten till torsdagen, avslutades genomsökningen av reaktor 2 utan att polisens bombhundar hittade några spår av sprängämnen.
- De hittade ingenting, säger OKG:s informationschef Anders Österberg till TT.
Utvädringen av reaktor 1 pågick på torsdagsmorgonen för att hundarna ska kunna börja leta där också.
- Vi räknar med att avsökningen kan starta sent i eftermiddag och vara klar i kväll. Hittar man inga rester av sprängämnen där heller så får vi i samråd med polisen fatta beslut om att starta reaktorn, sade OKG:s informationschef Anders Österberg till TT.
Om polisen anser att det inte finns något hot mot kärnkraftverket, finns heller inget som hindrar att reaktorn körs i gång.
Miljöminister Andreas Carlgren, c, följer den dramatiska händelseutvecklingen via Statens kärnkraftinspektion, SKI. Han är inte orolig för situationen i nuläget:
- Jag tycker att det är bra att man tidigt upptäckte spårämnena som den här arbetaren tog med sig in i anläggningen, säger han till TT.
Skydd mot terror
Samtidigt kritiserar SKI säkerheten på Oskarshamns kärnkraftverk. De menar att skalskyddet är bristfälligt med tanke på hotbilden:
- Att det är dåligt ska jag inte stå här och säga, men det finns förbättringar att göra, säger Mattias Jönsson, informatör på SKI.
För att matcha dagens säkerhetskrav måste kärnkraftverket investera 392 miljoner kronor. Uppgraderingen handlar om att skydda anläggningen mot terrordåd.
Men utgifterna slutar inte där.
OKG, som äger Oskarshamn kärnkraftverk, förlorar just nu flera miljoner varje dag:
- Vi prissätter inte säkerheten i det här fallet, den går alltid först. Men om man ska se det ekonomiskt förlorar våra ägare runt fem miljoner kronor i intäkter per dygn som Oskarshamn 1 är nere, säger Anders Österberg.