Anna Ekström tar del av en FN-diskussion.
Det hölls en sammankomst om kvinnor. En man reste sig upp och sa att det är fel att tusentals årligen avrättas efter ospecificerade anklagelser om häxeri. Kyskhet, menade en annan, är nyckeln till att förebygga våld mot kvinnor – nyckeln till kyskhetsbältet, fast liksom lite tvärtom.
Ett medeltida kyrkomöte? Nix, en diskussion i Rådet för mänskliga rättigheter i juni 2009. Mannen som försvarade häxorna heter Philip Alston och är FN:s specielle rapportör för utomrättsliga, summariska och godtyckliga avrättningar. Han som tyckte att det är okyska kvinnors eget fel om de blir våldtagna är den nuvarande iranska regimens delegat.
Iran höll dessutom med Pakistan, den islamiska gruppens representant, om att sociala och kulturella förhållanden, religiös bakgrund och juridiska skillnader ska vägas in när man bedömer kränkningar av kvinnors rättigheter.
Jo, det är klart att vi kvinnor får skylla oss själva om vår omgivning tror på utomjordingar. Vad vi tänker spelar naturligtvis ingen roll. ”Religiös bakgrund” hette det ju, inte ”kvinnans självvalda uppfattning”.
Pakistan ansåg att det är slöseri på resurser att börja övervaka legaliserad könsdiskriminering enligt Konventionen om avskaffande av all slags diskriminering av kvinnor (CEDAW). Det skulle bara leda till att vissa kulturella eller religiösa grupper pekas ut. I stället bör det internationella samfundet göra framsteg i förståelsen för kulturella skillnader.
Tänk vilka möjligheter som öppnas för svenskar som måste dela sommarstuga med svärmor, fans mostrar och andra satkäringar. Det är bara att hedra en del av vår kulturella och religiösa bakgrund och göra häxprovet: Bind ihop händer och fötter och knuffa i tanten från bryggan. När hon mot förmodan dyker upp igen har FN säkert nått så långt i kampen för mänskliga rättigheter att de förstår att det är nödvändigt att kasta henne på grillen. I en tolerant värld är väl sådant inte konstigare än att hoppa groda runt en blommig fallossymbol, droga ner sig och slå sin fru.
Anna Ekström
kulturen@expressen.se