Ankan funderar över koldioxidutsläpp.
Jag steker en fläskkotlett i köksfläktens brus och funderar på vart matoset egentligen tar vägen. Radions P1 står på i bakgrunden och i slamret från stekspaden hör jag någon säga "vägen till ett fossilfritt Sverige".
Nu har väl ändå åldersfascismen gått ett steg för långt, tänker jag och vrider upp volymen. Det visar sig vara programmet Klotet som sänder en debatt från konferensen Klimatforum på Stockholms universitet med bland andra miljöministern Lena Ek (C) som deltagare.
Vi får höra ett reportage från FN:s pågående klimatmöte i Durban i Sydafrika. Reportern heter Maud Olofsson, vilket förvånar mig eftersom hon talar utpräglad skånska, vilket å andra sidan förklarar varför hon enligt egen utsago står öster om Lönsboda.
Jag stänger av köksfläkten och vrider upp volymen ett snäpp till. Reportern visar sig dessbättre heta Malin Olofsson, men jag förstår fortfarande inte varför hon befinner sig öster om Lönsboda.
Lena Ek får frågan varför Sverige genom Världsbanken stöder byggandet av ett av världens största kolkraftverk i Sydafrika, med ett beräknat koldioxidutsläpp som är hälften av Sveriges.
Ek säger inte att hon är medlem av en organisation som lobbar för kärnkraft och olja, däremot att det är viktigt för fattiga länder att komma i kapp ekonomiskt för att kunna utveckla ny teknik. Vem vet - det kanske blir Sydafrika som uppfinner solen?
Fast resonemanget låter lite som Linje 2 i kärnkraftsomröstningen - först en rejäl utblåsning av koldioxid och sedan en definitiv strypning. Men var inte Fälldin för Linje 3 på sin tid?
Jag förstår mig allt mindre på Centern av i dag. Härförleden mötte jag till exempel Andreas Carlgren utanför Expressens entré, men han röjde inte med en min, än mindre en nick, att jag hade känt igenom honom.
Vid lunchbordet samma dag berättade någon att Annie Lööf brukar twittra om Bonde söker fru. Hon är säkert medveten om att en agrar fortplantningskampanj är den enda chansen för Centerpartiet att få nya medlemmar. Förmodligen är Eskil Erlandssons förslag om förbud mot djursex ett led i samma riktning.
Jag äter min vidbrända fläskkotlett och tänker att ett förbud mot sex mellan människa och djur inte hjälper stort mot växthuseffekten. Vill man verkligen minska utsläppen måste man lagstifta mot sex mellan djur och djur.