Fixa fint i hemma – med små medel

Massor av inredningtips hittar du här!

Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Storlek på text:
Skriv ut text
I form. Lars Norén kontemplerar döden i Filosofins natt. I form. Lars Norén kontemplerar döden i Filosofins natt.

Lars Norén:
Filosofins natt

Annons:
Roman

LARS NORÉN | Filosofins natt | Albert Bonniers förlag, 190 s.

Lars Noréns litterära återkomst låter sig inte ­låsas in i någon säker poetik. Lars Gustafsson blir ställd av en författare som trotsar alla verktygslådor.

Det finns ett grundläggande problem i all diktkonst från Odyssén till Paul Andersson. Och längre än så. Dikten måste göras uthållig mot sin egen längd. Detta problem, som tilltar ju längre dikten är, kan hanteras med olika arkitektoniska principer, det som vi vanligen kallar versformer.

Rim och allitterationer, från Rökstenen till de nyaste sonettdiktarna, återkommande hela rader som i komplicerade system som sestinen och villanellen bildar ett slags rotationsgrupper, fast­håller tiden och organiserar därigenom diktupplevelsen.

Det hot som alla dessa anordningar är till för att avvärja är kaos, upplevelsen av en snabbt förbiflytande ström där läsaren eller lyssnaren inte längre riktigt kan orientera sig.

Riktningar går förlorade, viktigt och oviktigt får samma tyngd: vi får något som liknar den alltid lika kaotiska ström som är vårt eget medvetande. "Inre monolog" är litteraturvetarnas namn.

"Kaos är granne med Gud" är en rad från Stagnelius som måste ha betytt mycket för Lars Norén. Och efter den principen har han också skrivit sin nya bok Filosofins natt. Jag vet inte om det är nödvändigt att kalla denna text en dikt. Lars Norén låter sig säkert inte låsa in i någon poetik. Det har han ofta visat. Kanske är det synd. Kanske skulle han finna att där är något att vinna.

 

Filosofins natt är mycket vacker, mycket formlös, mycket imponerande som språklig prestation med sin långa aldrig avslutade meditation kring föräldrarna och deras frånvaro, dödens oundviklighet och den hela tiden återkommande känsla som Ekelöf en gång uttryckte så bra med den magiska formeln "I verklighet är du ingen". Ur detta kaos dyker det upp sällsamma, ofta skrämmande personakter:

/.../ alla dessa

ting som vi har gjort hemlösa, vad är det vi har gjort hemlöst, krafter och kreatur av en

naturlig värld. Hennes mor har inte lämnat

lägenheten på sju år, sedan hon ­började skolan.

Hon är inte hemma så ofta, bara vid de tillfällen när

hon längtar efter att ta ett långt bad i det lilla

badrummet utan ventilationsfläkt, /.../

 

Lars Norén intresserar sig för hur människorna har det. Det är naturligtvis det som har gjort honom till en av vår tids intressantaste dramatiker. Men det är inte bara ett intresse för sociala villkor, och öden utanför huvudstråken som gör honom så intressant. Han tar på sig vad han ser omkring sig.

Detaljen med ventilationsfläkten är typisk. Här finns och har funnits ett slags sinnlig överkänslighet - som inte sällan balanserar på äcklets gräns - som jag känner igen redan från hans tidiga lyrik.

I den långa dödsmeditation - nästan i en svensk tradition från stormakts­tidens poesi - som Filosofins natt utgör, dyker det här och var upp detaljer, fragment av en hisnande dyster skönhet:

/.../ Det är ju absurt att tro det, en fjäril i

december, ett litet ljus i det större ljuset, som

en liten obetydlig smärta bara i den riktigt stora smärtan, den har inte heller något namn, det är

en oförtröttlig vandrare till oupplysta platser, skosnöret

till den högra skon har gått sönder/.../

Jag måste erkänna att denna märkliga text gör mig lite ställd – jag har ingen riktig verktygslåda för den – men jag är glad att Lars Norén har skapat den.

Det enda den egentligen påminner mig om, är de förtvivlans dokument som inleder Gunnar Ekelöfs författarskap i Sent på jorden. I den svenska samtidslitteraturen måste något sådant också finnas.

Annons:
MEST LÄSTA ARIKLARNA PÅ KULTUR
Annons:
Kulturartiklar
Annons:
PODCAST
UNGKULTUR
UNGKULTUR
SHOPSTOP 13/2
UNGKULTUR
ANKAN
PODCAST
SPARKRAV
Annons:
Annons:
BLOGG
Annons:
Journalisten Dawit Isaak har nu suttit fängslad i Eritrea i:
Mest lästa om kultur
Fler mest lästa om kultur
Senaste artiklar
Mest lästa

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader