Dilsa Demirbag-Sten ser Ayaan Hirsi Ali i Axess TV och blir förfärad.
Axess TV avsatte till Ayaan Hirsi Alis ära en helkväll (13 april), med såväl gammalt som nytt material, där hon framför sin politiska hållning i frågan om islam och muslimer. Ett färskt material i form av ett samtal mellan Lars Vilks och bloggaren Dick Erixon, modererat av Anders Hellner, fick mig att sätta kaffet i halsen. På länk fanns också Ayaan Hirsi Ali som redan i början bereddes plats att sätta tonen i det fortsatta samtalet.
En enig panel ryggdunkade varandra ordentligt i sin enighet om islams ondska. Religionskritik skulle inte störa en liberal, om det inte hade varit för sättet som islam och muslimer sammanblandades. Skillnaden mellan individer och religioner är en avgörande liberal distinktion, som också ligger till grund för våra grundlagar. Idén om att individen endast kan hållas ansvarig för sina egna handlingar och uttalanden har format den fria och demokratiska världen.
Muslimer framställdes av samtalsdeltagarna som mer eller mindre genetiskt ansvariga för allt som sker i islams namn. Hirsi Ali ville frälsa muslimerna till kristendomen med hjälp av kyrkan. Man gapar inför enfalden. Hennes koppling till den konservativa tankesmedjan The American Enterprise Institute for Public Policy Research (AEI) har uppenbarligen förstärkt hennes ensidighet.
AEI har inte blivit liberalare, det är Hirsi Ali som har blivit konservativ. Hennes försvar för minaret- och burkaförbud gör det omöjligt att ta henne på allvar när hon åberopar liberala värderingar och upplysningsidealet. I de kretsar som Hirsi Ali allt flitigare förekommer i utgår man inte från idén om individens suveränitet, utan här ses människan enbart som del av ett kollektiv. Det är en rent reaktionär konservatism.
Nu står och faller inte liberalismen med en person, men samtalet i Axess TV var en påminnelse om hur viktigt det är att liberaler tar sitt ansvar och argumenterar mot alla intentioner att göra muslimer ansvariga för vad en grupp ickedemokratiska individer säger eller gör. Få skulle hålla alla svenskar ansvariga för Åke Greens uttalanden och ståndpunkter. När det blir tal om förhållandet mellan islam och muslimer verkar dock alla spärrar släppa.