Dilsa Demirbag-Sten har inget emot en debatt med Ayaan Hirsi Ali.
På årets bokmässa i Göteborg har Albert Bonniers förlag bokat in en debatt mellan mig och islamkritikern Ayaan Hirsi Ali fredagen 24 september. I en artikel
Expressen 17/4 kritiserade jag hennes försvar av minaretförbud och krav på att muslimer ska omvändas till kristendomen.
Med förvåning läser jag nu ett pressmeddelande från tidskriften
Axess och dess chef-
redaktör Johan Lundberg, där jag utmanas att debattera islam med Hirsi Ali på bokmässan
i Göteborg!
I pressmeddelandet ondgör sig Hirsi Ali över att hon inte har fått bemöta min kritik.
Tydligen följer hon noggrant
Expressens kultursidor, men har hittills inte kommit på
tanken att kräva sin replikrätt. Den skulle självklart beviljas.
Expressens kultursidor värnar en fri och öppen debatt.
Ayaan Hirsi Ali är beundransvärd i sin kamp för att ge röst åt alla ansiktslösa kvinnor som förtrycks av islam. Hon har under dödshot ihärdigt fortsatt att kritisera islamismens förtryck och fascistoida anspråk på världsomfattande makt. Även om hon långt ifrån är ensam så har hon en stark röst som slagit igenom internationellt i medierna.
Hirsi Ali har rätt att formulera och utrycka sina ståndpunkter utan att hotas till livet av islamister. Att såväl den amerikanska som den holländska säkerhetstjänsten har gjort bedömningen att hon inte längre behöver skydd av livvakter är ett tecken på att hennes kamp har gett resultat. Som Salman Rushdie kan hon nu lämna den värsta perioden bakom sig och återfå en stor del av den frihet som de totalitära krafternas hot fråntog henne.
Det är med desto större sorg jag ser hur Hirsi Ali nu likt islamisterna vill förhindra att alla ska ha samma friheter som hon själv åtnjuter i den fria världen. Att förespråka minaretförbud och muslimers omvändelse till kristendomen rimmar illa med en frihetlig liberalism. Vart tog hennes tidigare ateism vägen? Också de som hon inte sympatiserar med har rätt att ge uttryck för sina åsikter och religiösa övertygelser.
Jag kan inte påstå att det är med entusiasm jag ser fram emot en debatt med Hirsi Ali, men självklart ställer jag upp som jag redan avtalat med Bonniers. Frågan är för viktig för att bemötas med tystnad.