Har du tur?

Du kan bli miljonär. Ta chansen här!

Sugen på storstadssemester?

Då är det här sajten för dig!

Storlek på text:
Skriv ut text

Mats Larsson

Världens värsta länder

Läs fler krönikor! Här är Mats Larsson samlingssajt
Annons:
Tidigare artiklar
Det är listan ingen vill toppa.
De tio mest misslyckade länderna i världen.
Afrika tar som väntat hem förstapriserna. Men där finns också två av USA:s skötebarn.
Mars Larsson.

Det är den oberoende

organisationen Fund for Peace som tillsammans med tidskriften Foreign Policy graderat världens länder. Det är andra året listan kommer ut. Länderna betygsätts efter tolv olika kriterier som ska visa hur sårbara de är för konflikter och sammanfall. Kriterier som flyktingströmmar, ojämn ekonomisk utveckling, gruppmotsättningar, etcetera. Ju högre värden en stat får, desto sämre är det. Så längst ner bland de 146 länderna finns - föga förvånande - de tre nordborna, Finland, Sverige och Norge. Inte heller lär någon höja på ögonbrynen åt att de tre värsta staterna ligger i Afrika. Sudan tar förstaplatsen, mycket på grund av den pågående konflikten i Darfur. Andra platsen går till Kongo-Kinshasa och tredjeplatsen går till Elfenbenskusten, bägge länder som slits sönder av inbördeskrig. Men det finns andra stater på topp-tio listan som överraskar. Och oroar.

Kärnvapennationen Pakistan

hamnade i år på nionde plats, ett klart ras mot i fjol då landet låg på 34:e plats. Och regeringen blev inte glad över den nyheten. En talesman för pakistanska UD kallade i veckan sammanställningen absurd. En poäng kan han nog ha. Det känns onekligen underligt att Pakistan får sämre betyg än exempelvis Nordkorea. Men listan mäter hur sårbar en stat är för inre konflikt och hur stor kontroll staten har över sitt territorium. Pakistan utsattes i fjol för svåra påfrestningar i form av en kraftig jordbävning i oktober och ett allt större hot från islamistiska grupper.

Så varningsklockorna

borde ringa i Washington. Det finns analytiker som varnar för att framtidens största kärnvapenfara inte finns i Iran eller Nordkorea, utan just i Pakistan. USA är för övrigt också indirekt representerat på topp-tio listan. Irak kommer på fjärde plats och få undrar väl varför. Men även Afghanistan kvalar in på en tionde plats. 2005 blev det oroligaste året sedan talibanerna störtades från makten 2001.

Både Irak och Afghanistan

genomförde val i fjol men det ledde alltså inte till någon ökad stabilitet. Och det är en erfarenhet som även andra länder gjort. Samtidigt finns också exempel på raka motsatsen, sårbara stater som vänt en negativ utveckling just tack vare genomförda val. Indonesien och Liberia är ett par sådana. Ett tydligare samband finns då på några andra områden. Korruption till exempel. Åtta av de tio på topplistan hamnar också på Transparency Internationals årliga lista över världens mest korrupta stater. Ett av dem är Zimbabwe. Robert Mugabe är likt pakistanierna förvånad att hans stat kallas misslyckad, men det är han nog ensam om. Inflationen där är nu så hög att en perforerad bit toapapper kostar cirka 500 zimbabwedollar - den lägsta sedelvalören. Bättre då - säger den lokala humorn - att använda pengarna direkt på dasset. Misslyckad var ordet.

Topp 10 - sämst i klassen

Amerikanska tidskriften Foreign Policy har tillsammans med organisationen Fund for Peace sammanställt en lista över världens mest misslyckade stater. 1. Sudan: Minst 180 000 döda och två miljoner på flykt i Darfur i västra Sudan. Därav topplaceringen. 2. Kongo-Kinshasa: Afrikas värsta konflikt, med över tre miljoner döda. Fortsatta oroligheter trots fredsavtal. 3. Elfenbenskusten: Misslyckad militärkupp 2002 startade inbördeskrig som fortfarander rasar. 4. Irak: Dagligt våld, ökade motsättningar mellan folkgrupperna, regeringskris och mycket annat. 5. Zimbabwe: Ekonomin i spillror i landet som Robert Mugabe styr med järnhand. Svält hotar. 6. Tchad: Oroligheterna i Sudan har spillt över till grannlandet i väster. 7. Somalia: Anarki har rått sedan FN drog sig ur 1993. Olika klaner slåss. 8. Haiti: Omfattande brott mot mänskliga rättigheter. Stora ekonomiska problem. 9. Pakistan: Ökade motsättningar mellan regeringen och islamistiska grupper. 10. Afghanistan: Talibanerna växer sig allt starkare i södra delen av landet. Så gick betygsättningen till: Varje land betygsätts efter tolv kriterier, exempelvis flyktingströmmar, kriminalitet, brott mot mänskliga rättigheter, befolkningsutveckling, etc.
Annons:
Annons:
Fler krönikor av Mats Larsson
NYHETSKRÖNIKÖRER
Annons:
SPORTKRÖNIKÖRER
NÖJESKRÖNIKÖRER
Senaste nytt
Annons:
SPORT
EXTRA
SPORT
Annons:
Mest läst i dag
BLOGG
SPORT
Annons:
EXTRA
MODEBLOGGEN

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader

Rapportera textfel

Tack för att du hjälper oss att rätta fel. Även om vi alltid försöker skriva så korrekta artiklar som möjligt kan det ibland smyga sig in felaktigheter. Därför uppskattar vi din felrapport. Rapportera vad i artikeln som inte stämmer i formuläret nedan. Det kan handla om stavfel, bildfel, syftningsfel eller faktafel. Var gärna så tydlig som möjligt angående vad felet gäller. Tack för din hjälp!

Felaktigt mejl
Du måste fylla i en kommentar:
Ajax loader